Yol arkadaşınız belli, siz rotanızı seçin


Sirena 78, Cannes Yachting Festival’dan hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinerek döndü ve bir kez daha ülkemizin gururu oldu.

Yenilikçi yerleşim planı, kişiselleştirmeye odaklanan iç tasarım, verimliliği ve performansı kanıtlanmış gövde; üstelik Cor D. Rover ve German Frers imzalarıyla... 

Tüm bunları ve daha fazlasını bünyesinde toplayan Sirena 78, Cannes Yachting Festival’dan hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinerek döndü ve bir kez daha ülkemizin gururu oldu.

 

Uzak sulara, uzun seyirler yapmak isteyenlere ihtiyaç duyacakları rahatlığı sunmayı hedefleyen Sirena 78, geniş mekanları sayesinde bu konuda hiç zorlanmayacağını gösteriyor. Yatın en önemli özelliklerinden biri de sahibinin seçmekte zorlanacağı birçok alternatife sahip olması. Örneğin flybridge’te; açık, yarı kapalı ve tam kapalı olmak üzere üç ayrı var. Open modelde konuklar güneşli havaların tadını çıkarırken hardtop sayesinde gölge alanını da değerlendirebiliyor. Tam kapalı model, her mevsime uygun, yolu daha soğuk denizlere düşen ya da sezon dışında da yatını kullanmak isteyenler için tasarlanmış. Yarı kapalı olan ise kıç taraftaki açık alanıyla iki modelin arasını buluyor. Sirena Yachts, bu şekilde dünyanın farklı denizlerinde seyredecekler için farklı çözümler öneriyor. Yan camlar elektronik sistem ile açılıp taze deniz havasını ve güneş ışığını içeri davet ederek manzaranın keyfini ikiye katlıyor. Akışkan spiral şekilli merdiven ile flybridge’ten ana bölüme doğrudan ulaşılabiliyor. 

 

Marka geleneği

Sirena Yachts iç mekanlarının eşsiz özellikleri olarak vurgulanan hacim, açık alanlar ve sirkülasyon bu modelde de kendini gösteriyor. Kumanda mahallinin ana bölüm yerine flybridge’te konumlandırılması, burada eğlence ve sosyalleşme için muazzam bir alan kazandırmış. Ana bölümde de tam boy camlar, farklı kullanımlara uygun yemek ile oturma alanları, modern bir evde karşılaşılabilecek kadar aydınlık ve keyifli bir iç mekan ortaya çıkarıyor. 

 

Hayat mutfakta

‘Evlerdeki mutfak gibi, aile teknelerindeki kuzine de bir odak noktasıdır’ fikrinden yola çıkan marka, Sirena 78’de ana bölüme geniş mi geniş bir kuzine yerleştirmiş. Burası, derin bir evye, bol bol saklama alanı ve elbette son teknoloji ürünü mutfak aletleriyle dolu. Yat sahibinin isteğine göre kuzine, önündeki ada ile açık alan gibi ya da kapalı olarak tercih edilebiliyor. İç tasarımcı Cor D. Rover’a göre bu açık mutfak, yemek hazırlanırken bir arada olmayı seven aileler için ideal bir buluşma ortamı. “Yemek pişirmek tekne hayatında git gide daha fazla önem kazanırken, açık mutfak konsepti de salonun merkezi haline geliyor. Mutfak tasarımını bir sonraki aşamaya taşıyarak genel yerleşimle bütünleşik hale getirmek, işlevselliğin yanında aile ve arkadaşlar için rahat bir mekan yaratıyor.”

Sizin tarzınız hangisi?

Sirena Yachts’ın sabit mobilyayı tercih etmemesi bu modelde de yaratıcı iç yerleşim seçeneklerini mümkün kılıyor. Cor D. Rover tarafından ‘inspiration, serenity, elegance’ adı verilen üç ayrı iç mekan tarzı tasarlanmış. Inspiration’da ışık, havadar elementler ve renk paletleri ile sakin, adeta dışardaki manzarayı içeriye davet eden bir atmosfer var. Açık bal rengi ahşaplar ve yarı mat cila ile serenity’de sıcak, misafirperver bir ev havası hakim. Koyu renk ahşap ve antrasit rengin hakim olduğu elegance ise daha erkeksi ve enerjik bir tarzı yansıtıyor. 

Alt bölümde yatın tüm enine yayılan ana kamaranın özel banyosu ve giyinme odası bulunuyor. Büyük boy yatağı, geniş gövde camlarının yanında iki kişilik oturma köşesi de yatın sahibi olan çiftin baş başa vakit geçirmesi için ideal. Baş taraftaki VIP kamaranın açılı yerleştirilmiş yatağı, seyirde 4 metrelik gövde camlarından dalgaların seyredilebileceği keyifli bir koltuğa yer açmış. VIP ve ana kamara arasında sancak-iskele karşılıklı iki misafir kamarası ve banyoları mevcut. Kıç taraf mürettebat kamaralarına ayrılmış.

Sahibinin tercihlerine göre farklı şekillerde yerleşime izin veren flybridge’te oturma, yemek alanı, TV, yemek pişirme ünitesi yer alıyor. Geniş kıç platform da konuklarına denize kolay ulaşım imkanı veriyor. 

Dış mekanın yıldızı ise baş taraftaki rahat, denize nazır oturma grubu. Karşısında iki adet L şeklinde koltukların olduğu bu oturma grubu istenirse güneşlenme alanına dönüşebiliyor. 

 

Uzman ekip

German Frers’ten aldığı yenilikçi yarı deplasman gövde çizgileri ile Sirena 78, verimlilik ve performansta seleflerini aratmıyor. Arjantinli tasarımcı modeli şu sözlerle anlatıyor: “Denizci gövde geometrisi kanıtlanmış 68 modelini takip ediyor. Çeşitli motor seçenekleri var ve 27 knot azami hıza, 10 knot ile 1.550 deniz mili menzile ulaşıyor. Bu Sirena Marine için tasarladığımız altıncı model. Etkileyici işçiliği ve yüksek değeri ile tanınan bir marka ile yaptığımız iş birliğinden çok gurur duyuyoruz.”

Denizde uzun zaman geçirmeyi seven ailelerin gönlünü çalmaya hazırlanan Sirena 78, gerek tasarımının sunduğu geniş alanlar gerekse uzman ekibin inşa tekniklerinin sonucu olan denizciliği ile bu zamanı konukları için keyifli bir inzivaya ya da unutulmaz bir maceraya dönüştürebiliyor.

 

Teknik özellikleri 

Tam boy: 25 metre

En: 6,5 metre

Deplasman: 75,3 ton

Yakıt kapasitesi: 9.000 litre

Su kapasitesi: 1.800 litre

www.sirenayachts.com