Yeni renkler ve yeni soluklar: Teknenize folyo kaplama


Size özel desen ve logo çalışmasına da imkan veren folyo kaplama yöntemi ile teknenizin gövdesini yepyeni bir renge kavuşturabilirsiniz.

Bu yazı Naviga'nın Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Teknenizin gövdesinde yılların etkilerini, acemilik günlerinden kalma yanaşma izlerini görmeye başladığınızda belki de ona yeni bir renk vermenin zamanı gelmiştir. Size özel desen ve logo çalışmasına da imkan veren folyo kaplama yöntemi ile teknenizin gövdesini yepyeni bir renge kavuşturabilirsiniz.

Yarış parkurunda gövdesinde sponsorun logosu ve renklerini taşıyan yelkenli tekneleri görmeye alışkınız. Ancak bugünlerde çekek yerlerinde canlı renklerin ya da farklı desenlerin süslediği motoryatları da görmeye başladık. Tekne gövdesini tamamen size özel hale getirmenizi sağlayan folyo kaplama yöntemi pratik, ekonomik, esnek ve dayanıklı bir çözüm olduğu için git gide daha çok tekne sahibi tarafından tercih ediliyor. Biz de dışarıdan rengarenk görünen bu yöntem hakkında bilgi almak için merak ettiklerimizi tekne ve yelken giydirme konusunda hizmet veren Sorg Yelken’e sorduk.

Folyo kaplama neden tercih ediliyor?

Geçici bir uygulama olduğu için sıkılınca ya da seçilen rengin modası geçince değiştirilebilir. Folyo sökülebilir olduğu için teknenin asıl rengini korursunuz. Folyolardaki renk seçenekleri boyaya göre çok daha fazla. Metalik renklerden, geçişli veya mat renklere kadar birçok seçenek mevcut. Üstelik istenilen yazı, desen, resim ya da logo uygulaması da yapılabilir.

Uygulama için gereken koşullar nedir?

Folyo 14-16°C’lerde ve tozsuz ortamlarda çok kısa sürede rahatça uygulanabilir.

Folyo uygulaması ne kadar zamanda yapılabilir?

Bu teknenin boyuna ve borda yüksekliğine göre değişir. Uygulama sonrasında tekneyi denize indirmek için çok fazla beklemek gerekmez. Yelkenli tekne uygulamaları genelde aynı gün, motoryatlarda tekne boyuna göre bir-iki gün içinde teslim edilir.

Folyo uygulanmış bir tekneyi lift ile denize indirebilir miyiz?

Evet, sadece liftin kayışları arasına bir parça bez koyup dikkatlice koruma sağlamalısınız.

Folyo kaplanmış tekne nasıl temizlenir?

Tekne şampuanı ve su ile yıkayabilirsiniz.

Oluşacak hasarları nasıl tamir ederiz?

Tekneniz kaplandıktan sonra kalan folyodan saklamanız için size mutlaka verilir. Bu parçaları kullanarak küçük tamirleri gerçekleştirebilirsiniz. Çok büyük hasarlarda daha büyük parça değişimleri ile tamirat yapılabilir.

Folyo kaplamanın iyi ve kötü yanları neler?

Folyo kaplamayı boyanın alternatifi olarak düşünürken bazı avantaj ve dezavantajları olduğunu bilmek gerekir. Folyolar parlak boyalardan daha az parlaktır. Fakat mat renklerde folyolar daha iyi sonuç verebilir. Folyo kaplama UV ışınlarının etkisine karşı koruma sağlar.

Folyo uygulaması yapılmadan nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekir?

Tekne yüzeyi pürüzsüz hale getirilmelidir. Bunun en önemli sebebi; folyonun altındaki bütün pürüzlü yüzeylerin ve hataların daha fazla 

görünmesini sağlamasıdır. O yüzden önce tekne yüzeyindeki jelkot tamirlerinin yapılması gerekir.

Folyo uygulaması kolayca sökülebilir mi?

Kaliteli folyo markalarının en büyük özelliklerinden biri tutkal bırakmadan kolayca sökülebilmeleridir. Yine de tavsiyemiz folyonun tutkalı sertleşip sökülmesi zorlaşmadan (en fazla beş yıl içinde) bu işlemin yapılmasıdır.

Folyo sökme işlemini tekne sahibi yapabilir mi, profesyonelin mi yapması gerekir?

Folyo sökme işlemini en az iki kişilik bir ekip yapmalıdır. Ayrıca folyonun düzgün sökülebilmesi için genelde teknenin karaya çekilmesi ve folyonun ısıtılarak sökülmesi gerekir.

Bazı renklerin diğerlerine göre avantajı var mıdır? Örneğin koyu ve parlak renkler güneşte çabuk solar mı?

Evet, genelde koyu renkler ve kırmızı daha çabuk solar, açık renkler daha uzun dayanır.

Denizde logo uygulamaları

Sorg Yelken’in faaliyet alanı tekne gövdesiyle sınırlı değil. Bainbridge, Rutgerson, Velocitek, Tides Marine ve RBS gibi markaların Türkiye temsilcisi firma, aynı zamanda  tekne gövdesi, yelken, ekip kıyafeti ve aksesuarlarına logo uygulaması yapıyor. Logo uygulamasında istenirse hazır tasarım üzerinden çalışılıyor. Eğer hazır bir tasarım yoksa, Sorg Yelken, tasarım konusunda da destek verebiliyor. Yelken uygulamasında kumaşın cinsine göre yapılacak uygulama bazen kaplama bazen boyama şeklinde oluyor. Bunun dışında ekip çantası, bayraklar, şapkalar vb. ekipman da istenen renk, model, kumaş ve baskı seçeneklerine göre hazırlanıyor.

www.sailmaker.org