Yelken profesörü


Hollandalı üretici Sailmon, dingiler ve spor tekneler için geliştirdiği yelken ekipmanını kısa bir süre önce tanıttı.

Sailmon, kendini rüzgâr ve sudan sonra yelkeni daha eğlenceli ve rekabetçi hale getiren, yeni bir ‘element’ olarak tanımlıyor. Üstelik ürettiği ekipmanın olimpik yelkenciler için olduğu kadar yeni başlayanlara da uygun olduğunu belirtiyor. Maceraperest, yarışçı, kaşif ya da gezgin... Farklı amaçlarla yelken yapanlar için tasarlanan Sailmon markalı ürünler, rüzgâr gücünü teknolojiyle buluşturuyor.

Donanım ve yazılım geliştiren marka, yeni bir yelken deneyimi yaşatarak sınırları zorladığını belirtiyor. Performansınızı kayıt altına almak ve paylaşmak sizi daha iyi bir yelkenci yapmanın yanı sıra rakiplerinizi, dolayısıyla rekabeti de geliştiriyor.

Yıllardır yelken performansı ile tekne sistemlerinin verilerini nasıl yansıtacağı ve işleyeceği üzerine çalışan Sailmon, kaliteli, renkli, grafikler içeren ekranlar üretiyor.

Elements serisi adı verilen 10, 7 ve 6 inç ekranlar, %100 kişiselleştirilebilirlik, gün ışığı ya da karanlıkta okunabilir olması, dayanıklılık ve %100 su geçirmezlik gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

Sailmon işlemcilerin E4Silver, E4Black, E4White olarak üç çeşidi bulunuyor. Performans ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabiliyorsunuz. E4 işlemciler hali hazırdaki işlemcilere bağlanarak ya da değiştirilerek sisteme akıllı cihazlardan kablosuz bir şekilde bağlanılabilmesine ve kalibre edilebilmesine olanak veriyor. Aynı zamanda piyasadaki tüm modern işlemci, ekran ve otopilotlarla uyumlu. Sailmon, Model E4 işlemci ile internet bağlantısı teknedeki sensörlerden alınan tüm verilerin hızlı şekilde işlenmesini sağlıyor.

B&G, Garmin, Raymarine, Simrad ya da Nexus marka sensör ve ekranlarla uyumlu şekilde çalışabiliyor. Dolayısıyla teknede var olan sistemin değiştirilmesi gerekmiyor. Model E4 Systems yazılımı internet bağlantısı sayesinde güncelleniyor, Sailmon NavDesk uygulaması (iPad ve Android tabletlerde) da kolay kullanımı ile ayarlamaları, kalibrasyonu ve diğer sistemlerin-sensörlerin idaresini mümkün kılıyor. Firmanın mühendisleri de yardım gerektiğinde sisteme uzaktan bağlanarak destek verebiliyor.

En genç Sailmon: Max

Sailmon’un yeni üyesi Max, 25 hz hızdaki GPS’i ve 9 akslı IMU’su (inertial measurement unit-atalet ölçüm birimi) ile teknenin performansındaki değişimleri anbean ekrana yansıtıyor. Kablosuz ağ ve Bluetooth özellikleriyle donatılmış Max’in platformu yelken verilerini hem canlı olarak aktarmaya hem de yarış sonrası diğer kullanıcılarla kıyaslamaya izin veriyor. Bulut özelliği seyir sırasındaki verilerinizi paylaşmanızı sağlarken anlık raporlama ile detaylı analizlere ulaşabiliyorsunuz.

GPS, start hattından (30 santimetrelik kesinlik) ne erken ne geç, tam vaktinde çıkmanız için gereken bilgiyi iletiyor. Üstelik ,%100 su geçirmez ve tamamen kablosuz. Su geçirmezliğinden ödün vermemek için herhangi bir şarj girişi de bulunmuyor. Bağımsız bir şarj ünitesiyle şarj edilebiliyor.

Max, yelken seyrinde açan ve çeken hesaplamalarını yaparak doğru zamanda tramola atmanızı, hedefe en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlamak için gereken hesaplamaları yapıyor. Ekranın farklı işlevlerini görebileceğiniz beş sayfası var. Bu sayfaları kendiniz de isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Başlangıç sayfası, zamanında start edebilmek, hattın avantajlı bölgesinden çıkmak için ihtiyacınız olan verileri sunuyor. Açıları gösteren sayfa sayesinde teknenin baş-kıç ve yanal bayılma açıları konusunda sadece hislerinize değil, göstergelere de güvenebiliyorsunuz. Tramola sayfasında yer alan verilere göre VMG (Velocity Made Good), hedefe olan hızınızı en etkili şekilde kullanabilmek için Max’e hedef açınızı vermeniz yeterli. O sizi açan ve çekene göre yönlendiriyor. Rüzgâr grafiklerinin olduğu sayfa, yelken antrenörleri, yarış komitesi, taktisyenler için ideal. Bu özelliğin kullanılması için teknede rüzgâr sensörünün olması gerekiyor.

GPS’in yasak olduğu sınıflar için Max, GPS’siz mod diyebileceğimiz özellik ile kullanılabiliyor. Tüm bunların yanında karmaşık analitikler olmadan son 30 saniyede kat ettiğiniz mesafeyi tekrar oynatma özelliği ile kolayca görebiliyorsunuz.

https://www.sailmaker.com.tr