Topraktan denize


Sörf tahtalarına eski aynı zamanda yeni bir soluk getiren Gonçalo Belmonte, çevreye zarar vermeyen üretim yöntemleri üzerinde çalışıyor.

Yazı: Gizem Sustam

Gonçalo Belmonte, tıpkı ailesi gibi ahşap üzerinde çalışmalar yaparak başladığı hobisini sörf tahtaları üreten Breklim markasına dönüştürmüş bir girişimci. Ahşabın saf güzelliğini dayanıklılık ve performans ile birleştirdiği markasının ürünlerinde, çevreye uyumlu olabilmek için uzmanlar eşliğinde birçok uygulama gerçekleştiriyor.

 

Nasıl başladı?

Gonçalo Belmonte, Portekiz’de küçüklüğünde sörf tahtası bulmanın zorluğundan ve mevcut olanların pahalılığından dolayı sörfe ilerleyen yaşlarda başlayabilmiş. Yirmili yaşlarının sonlarında eşinin verdiği bir hediyeyle girdiği dalgalar dünyası onu kendi sörf tahtasını yapmaya kadar götürmüş. Mümkün olan en iyi sörf aracına sahip olmak için farklı ağaç çeşitleri ve hatta kaktüsleri kullanmayı deneyerek 10 yılı aşkın bir süre boyunca farklı yapım teknikleri uygulamış. Özellikle malzeme seçiminde hassas olan Belmonte; doğal güzellik, dayanıklılık ve performansı bir arada tutmaya önem veriyor. Sörf, doğa ile bağ kurma sporu olmasına rağmen, sörf tahtası malzemelerinin neredeyse tamamının petrol ile plastik bazlı ve çevreye zararlı olduğunu belirterek, amacının çevreye uyumlu ve tasarım ikonu sörf tahtaları üretmek olduğunu vurguluyor ve bunu şöyle özetliyor: “Henüz orada değiliz ama her gün bunun üzerinde çalışıyoruz.”

Kısacası küçük yaşta, basit mobilyalardan teknelere kadar ahşap üzerinde birçok çalışma yapan babasını izleyerek edindiği uğraşını, gelecekte hobinin ötesine taşıyan Gonçalo Belmonte, üç yıl öncesine kadar uluslararası bir şirkette 9’dan 5’e kadar olan işini bırakıp tam zamanlı olarak Breklim markasıyla ahşap sörf tahtaları imal etmeyi seçmiş. Markanın ismini koyarken de babasının ilk inşa ettiği tekneden ilham almış.

 

 

Nasıl bir ahşap kullanılıyor?

Cryptomeria aslen Japonya’da yetişen bir ağaç, ancak son yıllarda Azor ormanlarının çoğunluğunu oluşturuyor. Breklim Surf, FSC sertifikalı ahşaplar kullanarak ormanların sürdürülebilirliği ile ilgili yerel otoritelerle birlikte çalışıyor. Belmonte, Portekiz’de bulunabilen Cryptomeria’nın yüzen nesneler inşa etmek için çok uygun bir malzeme olduğunu belirtiyor. Azor Adaları’nda yetişen Cryptomeria’nın, sörf tahtası yapımı için gereken tüm özelliklere sahip olduğunun altını çizen Belmonte, bölgenin toprak ve iklimine iyi uyum sağlaması ve hızlı büyümesi nedeniyle erozyonla mücadelede de kullanıldığını anlatıyor. Daha iyi sonuçlar elde etmek için deniz ve çevre mühendisleri, sörf tahtası şekillendiriciler, ormancılar, tasarımcılar ve marangozlarla iş birliği yapıyor. Ahşabı epoksi reçine ve vakum tekniği ile işleyen üretici böylece çevreye daha az zararlı bir ürün ortaya çıkarıyor. Ayrıca Cryptomeria’yı temin ettikleri Azor Adası yetkililerinin de eko projeye oldukça destek verdiğini söyleyen Gonçalo Belmonte: “Çevreye duyarlı sörf tahtaları, sörf endüstrisinin giderek daha fazla endişesi haline geliyor ve bazı büyük şirketler artık bu amaca yönelik adımlar atıyor. Benim açımdan ahşap bu değişimde önemli bir rol oynayabilir. Bu yola girmek isteyen bir gencin değişime ayak uydurması gerekir çünkü yakın gelecekte bu kaçınılmaz olacaktır” diyor.

Belmonte, sörf tahtasının sörfçüler için ne kadar önemli olduğunu da 11 kez dünya şampiyonu olan Kelly Slater’ın şu sözünden alıntı yaparak vurguluyor: “Sörfçüler için sörf tahtaları kadınların mücevherleri gibidir. Kadife kılıfında saklayıp özel günlerde takıyorsunuz.”

Breklim Surf, sörf tahtalarının yanı sıra stand up paddle’a, kiteboard’a kadar farklı ürün gamına sahip. Bunun yanında kişiye özel üretim de yapılıyor. “İnsanların çalışmalarıma mücevher gibi bakmasını istiyorum” diyerek performans ve kalitenin onları bu noktaya getireceğinden emin olan girişimci, devamında şu sözleri ekliyor: “Ne kadar iyi sörf yaparsanız yapın, amaç eğlenmek olmalıdır. Atölyede çalışırken, problem çözerken ve daha iyi sonuçlar elde etmek için gelişmeye çalışırken ben de eğleniyorum. Eko performans sörf tahtası hâlâ bitmemiş bir çalışmadır ve bu size ilerleme isteği verir. Sorunları çözmek için geçiş teknikleri, farklı alanlardan insanlarla çalışmayı ve  onlardan öğrenmeyi zorunlu kılar. Sanırım bu meslekte en sevdiğim şeylerden biri de bu.”

Portekiz, sörfçüler için bir cevher. Farklı dalga tiplerine sahip uzun bir sahil şeridi var. Belmonte’nin en sevdiği sörf noktası ise arkadaşlarının yanı... Bununla birlikte Azor dalgalarının hayranı olduğunu da söylemeden geçmiyor.

 

Öze dönüş

Gonçalo Belmonte, ahşap sörf tahtalarına dönüşlerini ve bu yolculuğun getirdiği ilkleri ise şöyle özetliyor: “Profesyonel sörfçüler genelde hayatını sahilde geçiren insanlar olarak algılanır. Eğlence, güneş ve keyif. Ama işin aslı pek öyle olmuyor. Bu alanda çalışmaya başladığımdan beri, dokuzdan beşe kadar çalıştığım döneme göre daha az sörf yapıyorum ama sanırım bu kişisel bir proje yürüten herkes için aynı.

Yeni projeler, basamakları tırmanmak demektir. Her basamak unutulmaz bir anıdır. Bazı kareler hafızamdan silinmiyor: Sayısız çalışma saatinden sonra 20 yıl önce inşa edilen 35 kilogramlık ahşap sörfe ilk biniş; bir Breklim dostu ve destekçisi Gonçalo Dias’ın, poliüretan sörf tahtalarına karşı ahşap bir sörf tahtasıyla girdiği yarışta kazandığı ilk şampiyonluk... ABD’li Hollow Surfboard markasının yaratıcısı Paul Jensen (ABD) ile yapılan bir atölye çalışmasından sonra ürettiğimiz ilk sörf tahtası; Luis Lacrau ile geliştirdiğimiz tekniğin ilk deniz dayanıklılık testi... Hatta kitesurf sporcusu Francisco Lufinha’nın Breklim tahtasıyla Atlantik’i aşıp Lizbon’a varışı...”

www.breklim.com