Toplanın Sığacık’a gidiyoruz


Kuşadası Körfezi’nin kuzeyinde, batıda Teke ve doğuda Doğanbey Burnu arasında kalan Sığacık Körfezi doğal güzelliği ve İzmir’e yakınlığı sebebiyle çok sevilir.

Kuzey rüzgârının egemenliği altındaki Sığacık Körfezi, az dalga olması sebebiyle rahat seyirler sunan bir bölgedir. Körfezin kalbi Teos Marina’dan çıkmadan Sığacık’taki yerel dükkanlardan, pazardan alışverişinizi yapıp ‘cittaslow’ (yavaş şehir) duygusunu tattıktan sonra artık kendinizi denize ve koylara bırakmaya hazırsınız demektir.

Çamcaz ya da Çamcağız Koyu 38° 12’ 35” K-26° 46’ 27” D

Sığacık’tan çıkışta kalınabilecek en yakın koy (1 deniz mili), diğerlerinden farklı olarak batıya bakar. Nispeten güney rüzgârına korunaklıdır denebilir. Dipte eriştelik ve kumluk alanlar var.

Kuzeyi ve güneyi kayalık olduğundan dikkatli demir atılmalı. Hem bu koyda hem de Sığacık Limanı’na yaklaşırken olan kıyı şeridinde 1. Dünya Savaşı’ndan kalma birkaç adet makinalı tüfek yuvası (Bunker) görebilirsiniz.

Tepesi Delik Koyu (Kokurdak) 38° 12’ 52” K-26° 46’ 11” D

Teos Marina’ ya 1 deniz mili mesafedeki koya üç-dört tekne sığabiliyor. Son derece huzurlu ve keyifli bir yer olan Tepesi Delik, kuzeyli rüzgârlara kapalı, güvenli, demirde gece konaklanabilir. Çevresi kayalık ancak dip yapısı kum.

Akvaryum Koyu (Aktaş) 38° 13’ 02” K-26° 45’ 57” D

Teos Marina’ya 1,5 deniz mili mesafedeki koy, kuzeyli rüzgârlara kapalı, rahatlıkla demirde durulabiliyor. Dip kıyıya doğru sığlaşarak gidiyor. Denizi bembeyaz kum olan pırıl pırıl küçük koy, Sığacık’a yakın ve tur teknelerinin uğrak noktası. Özellikle hafta sonları demirde yer bulmak için sabah erken saatlerde koya girmekte fayda var.

Azmak Koyu 38° 13’ 18” K-26° 45’ 16” D

Azmak Koyu 38° 13’ 18” K-26° 45’ 16” D Sığacık Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer alan koy, Teos Marina’ya 2 deniz mili mesafede. Kıyıya doğru yavaş yavaş sığlaşıyor. Zemin iyi demir tutuyor; nehrin denize döküldüğü noktanın açıklarında demirlemek mümkün. Melteme korunaklı, güney rüzgârlarına açık.

Küçük Gevil-Büyük Gevil 38° 13’ 08” K-26° 44’ 44” D

Teos Marina’ya 2 deniz mili mesafede, yan yana yer alan bu iki koy da berrak denizi ve uygun demirleme imkanı sayesinde çokça tercih ediliyor.

Çamlimanı 38° 12’ 47” K-26° 44’ 07” D

Teos Marina’ya 2,5 deniz mili mesafede yer alıyor. Meltem ve kuzey havalarında barınılacak Çamlimanı’nın doğusunda küçük bir adası var. Koyun çevresi kayalık. Sonundaki kumsala yakın demirlenebiliyor.

Ömerali Koyu 38° 12’ 40” K-26° 43’ 15” D

Teos Marina’ya 3 deniz mili mesafedeki koyun dip yapısı kum. Kuzeyli rüzgârlara kapalı. Derinlik çoğu yerinde 3-5 metre, demir atmaya uygun. Yerleşim mevcut, kıyı şeridinde market, şezlong vb. imkanlar var. Tur tekneleri çok sık uğramıyor ancak karadan ulaşım imkanı olması sebebiyle, özellikle hafta sonları kalabalık.

Ekmeksiz Koyu 38° 10’ 95” K-26° 46’ 89” D

Dip tabiatı poseidon çayırı ve yer yer kum olan bir doğa harikası. Dipte geçmişte burada olan balık çiftliklerinden kalmış yapılara demiri takmamak için dikkat etmekte fayda var. Koyun içerisinde 20’ye yakın tonoz bulunur, yer varsa bu şamandıralar bağlanmak için kullanılabilir. Teos Marina’ya 3 deniz mili mesafedeki koyda bir su sporları işletmesi var. Sert kuzey rüzgârlarında korunaklı. Yüzerken suyun serinliği sizi kendinize getirir.

Akça Liman Koyu 38° 12’ 23” K-26° 41’ 19” D

Teos Marina’ya 4,5 deniz mili mesafedeki koyun dibi poseidon çayırı ve kum. Derinlik kıyıya doğru azalıyor, teknenizin su çekimine göre istediğiniz noktada demirde kalabilirsiniz. Koyun girişinde su üstünde görünen kayalara dikkat edilmeli. Koy kuzeyli rüzgârlara kapalı, huzurla konaklanabiliyor. Tur teknelerine sık rastlanmıyor.

Deniz Yıldızı Koyu 38° 12’ 35” K-26° 41’ 41” D

Dip, poseidon çayırı ve çoğunlukla kum. Teos Marina’dan 4 deniz mili uzaklıkta. Kara bağlantısı olan koy, kuzeyli rüzgârlara kapalı. Derinlik demirlemeye uygun, sahile doğru azalıyor. Koyu ikiye bölen ortadaki kayalık çıkıntıdan koltuk alınabiliyor. Koya girerken iskelenizde kalan kafe-restoran işletmelerini görebilirsiniz. Konaklamak için en çok tercih edilen koylardan. Tur tekneleri, mesafeden ötürü çok tercih etmiyor. Koya girdikten sonra batıya demirlendiğinde çok kuvvetli olmayan güneyli rüzgârlardan da korunmak mümkün.

Demircili Limanı (Demirali) 38° 12’ 39” K-26° 40’ 48” D

Teos Marina’ya 5 deniz mili mesafede ve körfezin kuzeybatı köşesindeki koyda kıyıya yakın adacık ve kayaların açığından geçilmeli. Plaj açıklarında ya da doğuda 3-6 metrede demirlemek mümkün. Özellikle kuzeyde zeminin bazı yerlerinde, kayaların çevresinde iniş çıkışlar var. Zemin kum ve yosun. Melteme korunaklı ama güneye açık.

Papaz Koyu 38° 12’ 34” K-26° 39’ 07” D

Merdivenli Koy’un doğusunda ve Teos Marina’ya 6 deniz mili uzaklıkta. Kuzeye doğru heybetli girinti yapıyor. Sonuna doğru daraldıkça neredeyse demirleyecek bir teknelik yer kalıyor. Ilıca Boğazı da deniyor.

Mağara Koyu 38° 12’ 13” K-26° 38’ 59” D

Teos Marina’dan 6 deniz mili uzaklıktaki bu koy, bir teknenin girebileceği büyüklükte ama bu tabiat harikasını korumak için tekne ile girilmemesi tavsiye olunur. Botunuzla veya yüzerek girebilirsiniz. Güzel bir macera yaşamak ve renkli bir tabiat harikasını deneyimlemek için tercih edilebilir.

Yalancı Kokar Koyu (Çamur Banyosu) 38° 12’ 21” K-26° 38’ 13” D

Teos Marina’dan 7 deniz mili ötede olan koyun dibi kum ve poseidon çayırı, yer yer kayalık. Bir fiyort gibi kuzeybatı yönünde uzanıyor. Koyun en uç noktasında vücuda faydalı olduğu düşünülen çamur mevcut. Burada karadaki değil, denizdeki çamurun kullanılması öneriliyor zira diğer çamurla domuzların yıkandığı söyleniyor.

Merdivenli Koyu (Harabe Koyu) 38° 12’ 00” K-26° 37’ 57” D

Teos Marina’dan 7 deniz millik bir seyirle ulaşılabilen koy, haritada ya da pilot kitaplarda Ilıca ya da Düğerlik diye geçebiliyor. Kayalara oyulmuş merdivenler sebebiyle halk ‘merdivenli koy’ demiş. Dipte küçük plajı olan koyun suyu turkuaz rengiyle göz alıcı.

Kokar (Gökliman) 38° 08’ 28” K-26° 36’ 29” D

Sığacık Körfezi içinde en batıda yer alıyor. Liman içi iki kola ayrılıyor. Oldukça korunaklı ve yeşil bitki örtüsüne sahip. Geçmişte bu koyun içinde de çiftlikler vardı. O zamanlardan kalan hurda, halat, iskele kalıntıları gibi kirlilikler hâlâ gözlenebiliyor. Dışarıdaki balık çiftliklerinin lojistiği de buradan sağlanıyor. Dünya harikası bu koyun ne yazık ki kıymeti bilinmiyor.

Cılga Koyu 38° 08’ 70” K-26° 34’ 60” D

Teos Marina’ya 14 deniz mili mesafedeki koya karadan ulaşım yok. Dip tabiatı poseidon çayırı ve yer yer kum. Koyun girişi kuzey yönünde 1 mil genişlikte. Koyun girişinden 2 mil içeriye ilerledikten sonra kuzeybatıya doğru bir girinti yapıyor, en uç yeri demirlemeye uygun. Demirlenecek derinlikler koyun iç kısımlarında. Güneyli sert rüzgârlar sonrası koy, soluğan alıyor. Sessiz sakin, tur teknelerinden uzak, huzurlu konaklanabilecek bir yer. Bölgede yapılan arıcılık faaliyetleri nedeniyle teknede yakmak için kahve bulundurmakta fayda var.

                                          

 

Nergis Koyu 38° 10’ 79” K-26° 31’ 96” D

Girişten güneye doğru daralan Nergis Koyu, kumsal bir plajda son buluyor. Teos Marina’ya mesafesi 19 deniz mili. 3-5 metrede demirlenebiliyor. Yamaçlardaki makiler ve berrak suyu ile çok keyifli. 8-10 metrede demirlerseniz zemin sertleştiği için dikkat edilmesi tavsiye olunur. Güneyli havalarda güvenli ancak kuzeyli havalarda çalkantı yapabiliyor. Plajın ortasından denize inen telefon kablosu, dipte güney yönünde ilerler, demirlerken dikkat.

Sarpdere Koyu 38° 10’ 91” K-26° 31’ 02” D

Teos Marina’ya mesafesi 19 deniz mili. Zeytineli’nin güneydoğusundaki koy, korunaklı ve doğası güzel. Sarpdere içeride üçe ayrılıyor. Biri kuzeye doğru içeri giriyor ve sonunda plaj var. Onun önünde 4-5 metrede demirlenebilir, zemin kum-yosun. Kıble ve lodos dışında güvenli. Kuzeydeki koyun doğusunda daha küçük bir koy daha bulunuyor. Beyaz kum plajla son bulan bu koyun ağzında demirlenebiliyor. Kum zeminde aralardaki iri taşlara dikkat etmek gerekiyor.

Zeytineli Koyu 38° 11’ 77” K-26° 29’ 81” D

Teos Marina’ya mesafesi 22 deniz mili. Kuzeye doğru yarım mil kadar giren koyda geniş bir kumsal ve arkasında ağaçlık bir vadi var. Zeytineli Köyü’nden bir araba yolu bulunuyor. Plajın önündeki şamandıraların açığında demirlemek mümkün. 3-5 metrede zemin kum ve yosun. Meltemde koyun sonuna doğru demirlenirse, güvenli ancak kuzey rüzgârı vadiden kuvvetli şekilde esiyor.