Susuzluk kabusu


İstanbul son yıllarda kuraklığı en fazla hisseden illerimizin başında geliyor. İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı şu anda % 20’nin altına düştü.

Yerleşim yerlerinin yanlış seçilmesi, yeşil alanların yok edilmesi, denizlerin kirletilmesi, fosil yakıtların kullanılması küresel ısınmayı hızlandırırken, kutuplar ve orta enlemlerdeki buzulların erimesi ortamdaki karbondioksiti daha da artırıyor ve bu da meteorolojik kuraklığa neden oluyor.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi’nin (ECMWF) ERA 5 küresel değerlendirme verilerine göre, dünyada 2016 yılı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçmişti, 2020 ise ölçülen sıcaklık değerlerine göre en sıcak ikinci yıl olarak belirlendi. Meteorolojik elemanlar içinde sıcaklık ve sıcaklığın süreksizliği, deniz ve karanın normalden fazla ısınması ve özellikle denizlerin zamanında soğumaması kararsız hava koşullarını oluşturan en önemli etkendir. Kuraklık üç aşamada oluşur…..

Meteorolojik kuraklık

Bölgenin yeterli yağışı alamaması iki nedene bağlıdır. Yüksek basınç alanının uzun süre kalması; inici hareketlerin etkisi, havanın genellikle açık olması bulutların gelişimini engeller ve ısınmayı artırır. Zaman zaman eteklerindeki bulutlar yeteri kadar soğuyamadığı için ancak hafif yağışlar görülür. Orta enlemlerde alçak basınç ve buna bağlı cephe sistemleri kuzey yarı kürede saatin tersi hareketle yüksek basınç alanlarının eteklerini takip ederek daima kendisinden daha alçak alanlara giderler. Ekim-kasım aylarında kuzey bölgelerimize yağış getiren İzlanda kökenli alçak basınç ve cephe sistemleri Karadeniz’de bulunan yüksek basınç nedeni ile Marmara Bölgesi’ne gelemedi. Güney Ege ve Batı Akdeniz’de denizin de sıcak olması nedeni ile kararsız hava koşullarını geliştirerek kuvvetli sağanaklar ve hortumlar oluşturarak çevreye zarar verdi. Meteorolojik kuraklığa etki eden en önemli faktör havanın ısınması. Bunun da başlıca nedeni önemli bir ısıtıcı olan karbondioksitin atmosfer içindeki miktarının yükselmesi. Karbondioksitin yükselmesi bulut içi sıcaklığının azalmasını engellediği ve yoğuşmayı önlediği için bulut içindeki damlacıklar yağış durumuna geçemez.

Atmosfer içindeki karbondioksit miktarını dengede tutan ormanlar, toprak bitki örtüsü, temiz deniz ve özellikle okyanuslar, kutuplar ve orta enlemlerde bulunan buzullardır. Yerleşim yerlerinin yanlış seçilmesi, yeşil alanların yok edilmesi, denizlerin kirletilmesi, fosil yakıtların kullanılması küresel ısınmayı hızlandırırken kutuplar ve orta enlemlerdeki buzulların erimesi ortamdaki karbondioksiti daha da artırıyor ve bu da meteorolojik kuraklığa neden olabiliyor. İstanbul son yıllarda kuraklığı en fazla hisseden illerimizin başında geliyor. Su kaynakları oldukça kısıtlı, yaklaşık 5.300 kilometrekarelik yüz ölçümü ile İzmir’in yarısı, Ankara’nın ise ¼’ne sahip toprağı ve 16 milyonluk nüfusu ile suya en fazla ihtiyacı olan ilimiz. İstanbul’a su sağlayan barajların doluluk oranı ise %20’nin altında. Betonlaşan ve kişi başına düşen yeşil alanı 2 metrekarenin altına inen bu kentimiz çözüm bekliyor. 1 Ekim su yılının başlangıcı olarak kabul edilir. O nedenle ekim-kasım aylarında beklenen yağışların olmaması meteorolojik kuraklığın da ana nedeni oldu.

Hidrolojik kuraklık

Meteorolojik kuraklık sonucu yağış alamayan havzalarda barajlar yeteri şekilde beslenemez. Yağışın öncelikle toprak tarafından emilmesi, toprağın suya doyması ve yüzey akışa geçen suyun havzayı besleyecek derelere ulaşması gerekir. O nedenle su havzalarının kesinlikle imara açılmaması ve çevresindeki yeşil alanın korunması gerekir. Oysa su problemi olan İstanbul’un en önemli havzası olan Ömerli’de şu anda iki ilçe bulunuyor ve bu yerleşim yerlerinden dolayı yağan yağış havzaya ulaşamıyor. Trakya’da yeterli yağış olmaması Sazlı Dere Barajı’ndaki su seviyesini %5’e indirdi. Hidrolojik kuraklığa sebep olan bir başka neden de sıcaklık ve kuvvetli rüzgârın neden olduğu buharlaşmadır.

Tarımsal kuraklık

Su tüketiminin yaklaşık %75’i tarım ve sanayiye aittir. Tarım alanları yeteri yağışı alamazsa özellikle de tahıl alanlarında mutlaka kar yağışı gereklidir. Meteorolojik kuraklığın etkili olduğu alanlarda sulama barajları ve yeraltı suları kullanılıyor. Bu da hidrolojik kuraklığın etkisini daha da artırıyor. Su zengini olmayan ülkemizde geleneksel sulama tekniklerinin yerine suyun israf edilmeyeceği yöntemler kullanılmalıdır.

Meteorolojik kuraklık bitiyor mu?

Astronomik kış mevsiminin başlama tarihi 21 Aralık olarak kabul edilir. Bu tarih özellikle deniz seviyesindeki yerleşim yerleri için geçerlidir. Bu yıl okyanusların soğuması sonucu iklim koşullarında bazı değişimlerin beklendiği La Nina senesidir. Normal koşullarda kasım ayında başlaması gereken La Nina biraz gecikse de başladı. Geçen günlerde Dünya Meteoroloji Örgütü açıklamasında La Nina’nın başladığını ve bu nedenle de kuzey yarı kürede ocakşubat-mart aylarının soğuk ve yağışlı geçmesinin beklendiğini belirtti. Marmara Bölgesi’nden başlayarak batı bölgelerimiz 8 Ocak tarihinden itibaren alçak basınç ve buna bağlı cephe sistemlerinin etkisine girdi. 14 Ocak’tan itibaren kuzeyli rüzgârların Balkanlar ve kuzeyden başlayarak havayı soğutması sonucu yağışlar kuvvetlenecek, kar yağışları başlayacak. Yağışların devam etmesini bekliyoruz, böylece şimdilik bir rahatlama sağlayacak… Ama ya sonrası!..