'Ses getiren' çözüm


Yeni nesil anti fouling sistemi Marisonia deniz severlerle buluştu

Teknelerde yosun ve kekamoz oluşumunu önleyen yeni nesil antifouling sistemi Marisonia, Bodrum Marina Yat Kulübü’nde düzenlenen lansman etkinliğinde tanıtıldı. Geliştirdiği ultrasonik frekans teknolojisiyle boyaya gerek bırakmadan teknelerin bakım süreçlerini uzatan sistem, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılandı.
 
Bodrum Marina
 
2012’den bu yana ileri mühendislik, tasarım ve inovasyon projeleri ile öne çıkan Infinia bünyesinde geliştirilen Marisonia, yaydığı ultrasonik ses dalgalarıyla insan ve deniz yaşamını rahatsız etmeksizin tekne altındaki biyolojik kirlenme sürecini daha ilk aşamadan önlemeyi başararak bakım maliyetlerini de düşürüyor.
 
Infinia Kurucu Ortağı Kadem Berker Yaşar
 
26 Mayıs’ta düzenlenen Schüco BAYK Kış Trofesi Ödül Töreni öncesi denizcilerle buluşan yeni sistem için doğa dostu olmasını özellikle önemsediklerini belirten Infinia kurucu ortağı Kadem Berker Yaşar, “Tekneler sabit durdukları yerde yosunlanma sorunu yaşıyorlar. Marisonia, bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir sistemdir, takılır ve unutulur. Bu bağlamda Marisonia’nın gurur duyduğumuz bir diğer özelliği de şu: Ürünümüz iki yıl içinde, bir ağacın ömrü boyunca engellediği karbon salınımını engelleyebilecek niteliğe sahip” diye konuştu.
 
Infinia Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bilecen
 
"Montaja hazır olması için yalnızca teknenin altının temiz olması gerekiyor" diyen Infinia Yönetim Kurulu üyesi Serdar Bilecen ise "Bundan sonra periodik olarak sinyal veren sistem, daha ilk aşamada alg oluşumunu önlerken çevreyi de koruyor" vurgusunda bulundu.
 
Projenin tamamlanması ile hızla üretimine başlanan Marisonia, kısa sürede Amerika, Kanada ve Türkiye'deki satışlarını gerçekleştirildi. Sistemi yaklaşık iki yıldır test eden denizci Habib Kuru’nun yorumları ise şöyle: “Marisonia, karinanın kayganlığını artırdı ve yakıt tasarrufu da sağlamış oldu. Ürünün kurulumunu yaptıktan sonra etkisini ve faydasını çok gördüm.”