Şehir Hatları'ndan tarihe bir ışık


Türk deniz tarihine ışık tutan "İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri" adlı kitap, Şehir Hatları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

11.01.2023
 
Şehir Hatları’nın Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak deniz tarihçisi, araştırmacı-yazar Ahmet Güleryüz’ün yazımı ile  hazırladığı İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri kitabı çıktı. Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatan eser, okuyucuları eşsiz bir tarih yolculuğuna davet ediyor.
 
 
Çalışma, Boğaziçi vapurlarının savaş yıllarındaki kahramanlık destanını anlatıyor. Balkan Harbi, I. Dünya Savaşı ve Çanakkale Cephesi'ne katılmış olan İstanbul’un gazi vapurlarının hikâyesine ve bu gemilerin kaptanlarının hatıralarına mercek tutan eser, zengin görselleri ve çizimleriyle Şirket-i Hayriye vapurlarının savaş yıllarındaki önemli görevlerini teknik bilgilerle donatarak okuyucuya sunuyor.
 
 
26 Suhulet
 
46 Rüçhan
 
Türk milletinin Mustafa Kemal önderliğindeki şahlanışının önemli unsurlarından biri olan Karadeniz kaynaklı deniz nakliyatının kahraman gemileri ve Millî Mücadele döneminde görev yapmış Kuva-yi Milliye’ye ait gemilerin düşman gemileriyle verdiği amansız mücadele ise bu kitabın odaklandığı konulardan bir diğeri.
 
 
Gelibolu Muharebeleri'nde yararlıklar gösteren Şirket-i Hayriye vapurlarının üçü Akbaş İskelesi'nde. Soldaki büyük vapur Plevne.
 
İstanbul’un Gazi Vapurları ve Gazi Gemileri, Türk denizcilerinin destansı geçmişine saygı duruşu niteliğinde. Çalışma, tüm Şehir Hatları vapurları ile Kadıköy, Beşiktaş, Moda, Kuzguncuk ve Çubuklu arabalı vapur iskelelerinde bulunan vapur kafelerden temin edilebilir.