Rotamız mavi-beyaz


Türk sularına en yakın adalar arasında yer alan Kalimnos ve Leros, korunaklı koylarıyla yatçıların en sevdiği adreslerden.

Kalimnos

Süngerin komşu sularda ana vatanı olan Kalimnos’ta balıkçılar deniz mahsullerinde de usta. Sofraların o gün denizden çıkan deniz kestanesi, istiridye, ahtapot ile donatılması şiddetle tavsiye olunur.

Tekneden çıkıp bacaklarını açmak isteyenler için de Kalimnos’ta birçok keyifli kara rotası var. Başlangıç seviyesindekiler taşlarla döşenmiş antik yollardan tepedeki kiliselere ulaşılabilir. Daha deneyimliler dik parkurları hatta sadece Kalimnoslu avcıların ve çobanların bildiği gizli parkurları keşfe gidebilir. Bu yürüyüşlerle adanın en yüksek yeri olan Prophitis Ilias’a çıkabilir, şapel, manastır, mağara, Bizans Kalesi ya da adanın diğer tarafındaki bakir plajlarla karşılaşabilirsiniz.

İlk Durak Pothia (35°56’.9 K-26°59’.5 D)

Sevimli liman Pothia’ya yaklaşırken tepedeki manastır dikkatinizi çeker. Hakim rüzgârın karayel olduğu liman, meltemde korunaklı; yalnız kuvvetli güneyli havalarda solugan alır. Ana limanda elektrik-su var. Teknenizi bağladıktan sonra liman içinde dolaşmaya çıkarsanız, hediyelik eşyacılar ve keyifli tavernalar bulacaksınız. Akşamları balıkçıların bağladığı tarafta yakılan mangalların üzerine atılan deniz mahsüllerinin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Ana limanda Kafenes Fish Taverna’yı tavsiye ederiz.

Emborios (37°02’.7 K-26°55’.7 D)

Emborios Körfezi, Kalimnos’un karşısındaki Nisis Kalavros-Telendos Adası’nın kuytusunda kaldığı için batı ve güney rüzgârlarından korunuyor. Bazen karayelde tepelerden kopan civarnalar olabiliyor. Sakin sessiz bir köy olan Emborios’ta tonozlarına bağlanabileceğiniz üç-dört taverna var. Kum zeminin iyi demir tutmadığını dikkate alın. Demir atacaksanız, mümkünse karadan koltuk alın. Kıyıda taverna ve mini marketin olduğu köyde pansiyon ve apart odalar da mevcut. Burası ana limandan 24 kilometre uzakta. Yamaçtaki mavi-beyaz kilisesi ile tam bir ‘Yunan adası fotoğrafı’ sunuyor. Uygun fiyatı ve servisi ile Captain Kostas Taverna öne çıkıyor.

Polionisos (37 02.1 K-26°58.9 D)

Dik yamaçların arasında uzanan bu sakin koyda küçücük bir plaj ile iki taverna yer alıyor. İki tavernanın tonozları farklı renkte. Ancak sezonda tonozların kapışıldığını belirtelim, tonoz bulamazsanız demirleyip kıçtankara yapabilirsiniz. Koya girerken iskelede kalan Kalidonis Restoran’ın deniz mahsullerinin yanında limon soslu oğlağı da mevsimine göre denemeye değer.

Leros (37°07.5’ K-26°51.1’ D)

Kalimnos’un kuzeyindeki, komşusuna göre daha yeşil bir ada olan Leros’un Osmanlı döneminde adı İleriye ya da İleryoz’du. Melteme doğal korunaklı Lakki, adanın ana limanı. Adanın Pandeli, Vromolithos, Xerokambos, Partheni, Alindas ve Blafouti koylarında da keyifli demir yerleri var.

Lakki (37°06’.72 K-26°49’.78 D)

Ege’nin en büyük doğal limanlarından biri olan Lakki’ye kuzeyden girerken yarım mil açıktaki kayalara ve melteme dikkat edin. Yer varsa marina ofisinin önünde kıçtankara bağlanmak mümkün. Geçmişte deniz üssü olan limanda zamanında 20 bin asker barınıyormuş.

Limanda iki marina var: Lakki ve Leros.

Xerokambos (37°06.434’K-26°52.331’D)

Güneydeki koy melteme kapalı. Kıyıdaki tavernaların iskelesine 14- 15 tekne bağlanabiliyor. 5-6 metre derinlik var. Dip yosunlu, demir zor tutabilir. Ama tuttuğunda koy korunaklı olduğu için rahat uyursunuz. Dik yamaçları dağcılar için keyifli tırmanışlar vaat ediyor. Küçücük bir kilisesi ve tarih öncesi kalesi var. Adanın en güzel plajlarından biri bu koyda.

Pandeli (37°08.98’ K-26°51.77’ D)

Adanın doğusundaki Pandeli Koyu, küçük balıkçı tekneleri, sahili ve plajıyla çok sevilen bir durak. Günbatımının keyfini tepedeki kalede çıkarmak istiyorsanız 260 basamak sizi bekliyor. Kalenin içinde Panagia Kyra Manastırı ile süslü ikonların ve fresklerin olduğu müze yer alıyor. Daha yeşil ile daha kalabalık bir koy olan Pandeli’nin iç kısmı sadece balıkçı teknelerine ait. Dışarıya demir atabilir ya da kayalık burun Vromolithos’a kıçtankara olabilirsiniz. Kayaların tepesinde yer alan Cafe Del Mar’ın terasında ağaçlar arasından turkuaz rengi suda salınan tekneleri izleyebilirsiniz. Pandeli’deki Zorba Taverna’ya botunuzla ulaşabilir, önünde gün boyu denize girebilir, Yunan mutfağının tadını çıkarabilirsiniz.

Alindas (37°10’ K-26°50.4 D)

Melteme korunaklı bir koy daha. Plajın kuzeybatı ucuna 4-5 metre derinliğe demir atarken birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Alinda’da deniz kıyısı boyunca güzel evler, onların arasında da kafe, restoran ve marketler var. To Steki Tou Dimitri Restoran’ı tavsiye ederiz.