Rhum’un büyüsü için geri sayım


Her dört yılda bir yapılan La Route Du Rhum (Rom Yolu) yarışının bu yıl 12’nci edisyonunun startı için geri sayım başladı.

Karayiplerde Guadeloupe Adasında son bulacak mücadele için 6 Kasımda Fransanın St. Malo şehrinde start verilecek ve altısı kadın, 14 milliyetten toplam 138 kaptan tek başına 3.542 deniz millik (6.562 kilometre) mesafede yarışacak. İlk düzenlendiğinde 38 kaptanın start aldığı ve 24ünün tamamlayabildiği La Route Du Rhumda şu an; Francis Joyon, 2018deki 7 gün 14 saat 21 dakikalık zamanı ile Atlantik yarışının rekorunu elinde tutuyor. Şimdi ise, yarışa günler kala yarışçılar start için son hazırlıklarını yaparken yarış köyü ziyarete açıldı. 6 Kasım Pazar günü verilecek start öncesinde binlerce hevesli ziyaretçiye devasa sergi alanını ilk kez görme imkanı sağlandı. Açıldığı andan itibaren binlerce denizcinin ziyareti ile dolan yarış köyü, önümüzdeki günlerde daha da fazlasını ağırlamaya hazırlanıyor. Özellikle Ultim 32/23 ve Ocean Fifty teknelerinin Saint-Malo'ya gelişi oldukça ilgi gördü. Yarışın favorileri arasında yer alan Charles Caudrelier, Francois Gabart, Armel Le Cléac'h ve son şampiyon Francis Joyon büyük bir coşku ile karşılandı. 

Start öncedi açık deniz yarışçısı Tolga Pamirin kaleminden bu yılki La Route Du Rhum değerlendirmesini okumak için kasım sayısını kaçırmayın!