Opsiyonlar tuzak mıdır?


Fuarda yeni tekne alırken bütçenizin dışına çıkmadan avantaj sağlayabileceğiniz önemli konuları derledik.

Yabancı marka tekne alırken mutlaka standart bir tekne fiyatı ve üzerine opsiyon bir sürü malzeme ile karşı karşıya kalırsınız. Genellikle de üretici firmalar ve bayiler, opsiyonlardan tekneden daha çok kâr elde ederler.

Olaya düz mantık ile bakmak gerekirse: Üretici firma bir malzemeden yılda en az 50 adet alır. Hele ki tanınmış marka ise bu alımlar, yılda 2.000-2.500 adetleri bulur. Siz opsiyon olarak alacağınız bir malzemeyi kendi ülkenizden % 20 indirimle alıyorsanız tekne opsiyon listesinde de bu fiyat, en az % 40 gibi indirimle yer alıyorsa tercih etmelisiniz. Ülkemizde işçilik fiyatları yabancı ülkelere oranla % 80 daha ucuzdur. Tabii bu, maliyet hesabı yapmasını bilen servisler için geçerlidir. Piyasada hepimizin bildiği gibi malzeme fiyatına bakıp ona göre fiyat veren servisler bulunuyor.

Genellikle ‘‘Tekne orijinal olsun’’ denir. Bu gibi sözler son derece aldatıcıdır. Mesela ben bir tekne alsam... Gümrükten içeri girdikten sonra üzerine bir chartplotter taktırsam orijinal olmayacak mı? Teknem orjinalliğini mi kaybedecek yoksa dünyanın her yerinde aynı marka olan chartplotter mı sahte olacak?

Bir başka ikna tarzı ise ‘‘Tekne yapılırken tüm kabloları çekilsin, sonradan zor olur’’. Zaten teknenin ana tesisatı çekilmiş ve hazır durumdadır. Perdelerden ve bölmelerden kabloların geçtiği hollerde mutlaka boşluklar vardır. Sizin burada yaptıracağınız her yeni kablolama işlemi için mutlaka yer bulunur. Servisler de % 90 orijinal geçiş yerlerini kullanır. Bakmanız gereken, standart ekipman listesi içindekilerin teknenizi denize indirdiğinizde ve kontağına bastığınızda sizi bir noktadan bir noktaya götürebilmesidir. Olmazsa olmazlar opsiyon olarak sunuluyorsa o listeyi hemen elinizden bırakmalısınız.

Olmazsa olmazlar nedir? Bir adet pusula, çıpa, çıpa zinciri ile halatı, en az dört adet 15 metrelik bağlama halatı, can yelekleri ve at nalı can simidi–ışıklı samandırasıdır. Eğer bu ekipman teknede varsa, yanınıza bölge haritalarını, iletki ve pergeli alıp yelkeni bastığınızda veya motoru çalıştırdığınızda her yere gidebiliriz.

Opsiyon listesinde dikkat etmeniz gereken konular, yerel servislerden alınacak malzeme ve işçilik fiyat farklarından doğacak farktır. Alt alta topladığınızda bu fark, 10 metrelik bir teknede size bir senelik marina bağlama fiyatını karşılayacak bir meblağ oluşturabilir. Ülkemizde birçok tasarımcının yaptığı teknenin yurt dışında ödüller aldığını ve nerdeyse ülkemizde yapılan megayatların % 70’ini yabancıların aldığını göz önünde bulundurduğunuzda yapılması gereken sadece araştırmak ve doğru insanları bulmaktır.