Olta değmemiş sularda


Kimsenin ayak basmadığı, karadan ya da denizden ulaşımın olmadığı vahşi doğada, tek başınıza balık avladığınızı hayal edin.

Heli ve fishing (balıkçılık) kelimelerini bir arada okuduğumuzda aklınızdan ilk ne geçti bilemiyoruz. Belki de bir helikopterden okyanusa olta salladığınız gözünüzün önüne geldi. Bu heyecan verici olabilir ama aynı zamanda tehlikeli de. Neyse ki bu kadarına gerek yok. Biz size çok daha az riskli bir balıkçılık türünden bahsedeceğiz. Balıkçılık dünyasının yeni merakı heli fishing’den.

Adından da anlaşılacağı gibi bu balıkçılık türünün başrolünde bir helikopter var. Gelgelelim helikopter bu işte sadece ulaşım aracı olarak kullanılıyor. Ancak sizi herkesin avlandığı noktalara değil, kara ya da denizden ulaşımın olmadığı, insan elinin değmediği vahşi doğanın göbeğine indiriyor.

Heli fishing -biz bundan sonra helikopterle balık avı olarak anacağızdünyanın birçok noktasında balıkçılık meraklıları için sunulan bir hizmete dönüşmeye başladı. Ve artık bu hizmeti sunan onlarca turizm acentesi bulunuyor. Google’da aradığınızda karşınıza en çok, Alaska, Yeni Zelanda ve Avustralya çıkıyor. Pekiyi helikopterle balık avcılığında işler nasıl ilerliyor?

Seçeceğiniz acentenin helikopteri sizi önce gideceğiniz noktalar ve yapacağınız yolculuk hakkında bilgilendiriyor. Helikopter sizi aldıktan sonra ulaşımın zor olduğu o noktalara götürüyor. Burası naviga 041 dağ başındaki bir göl ya da akarsu da olabilir, küçücük bir adadaki ıssız plaj da. Yanınızda bölge hakkında bilgili, balıkçılık konusunda deneyimli bir rehber de bulunuyor. Rehber eşliğinde gittiğiniz noktada avlanmaya başlıyorsunuz. Eğer burada işler yolunda gitmez ya da sıkılırsanız, helikopter sizi başka bir yere taşıyor. Siz de gözlerden ve rekabetten uzak bakir noktalarda avlanmanın tadını çıkarıyorsunuz. Günübirlik turlar tercih edebilirsiniz ya da bölgede yürüyüş, tırmanma gibi doğanın tadını çıkarabileceğiniz aktiviteleri içeren birkaç günlük tura da çıkabilirsiniz.

Böyle bir tur için gerekli ekipmana gelince... Elbette en önemli ekipman helikopter. Birçok farklı marka helikopterle bu hizmeti veren acenteler var ancak önemli olan bakımı düzenli olarak yapılan, güvenli ve iyi donatılmış bir model kullananların tercih edilmesi. Bu avcılık türünün meraklıları kullanılan helikopterlerin güvenlik standartlarına uygun, pilotun da deneyimli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bir başka hayati ekipman ise, helikopterin suya acil iniş yapması ihtimaline karşı yine standartlara uygun can yeleğinin tur operatörü tarafından sağlanması.

Oltalar Şirketten

Av süresince kullanacağınız ekipmanın ne olacağı da tamamen size bağlı. Kimi helikopterler hafif at-çek (lightweight spinning) donanımını bazıları da özellikle son yıllarda popüler hale gelen sinek oltacılığı ekipmanını hazır bulunduruyor. Hazır konusu gelmişken ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan sinek oltacılığından da (fly fishing) birkaç kelimeyle bahsedelim. Özellikle alabalık avında uygulanan sinek oltacılığı geleneksel balık avlama tekniklerinden biraz farklı. Bu av türünün amacı genellikle su üstünde beslenen balıkların yemlenme biçimini taklit ederek yakalamaya çalışmak. Önceden sadece tatlı suda yapılan bu balıkçılık tekniği günümüzde ün kazanarak denizlerde de kullanılmaya başlandı.

Bu seçeneklerin yanı sıra eğer en iyisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kendi ekipmanınızla da tura katılabiliyorsunuz. Ancak yanınızda getireceğiniz ekipmanın gideceğiniz noktalardaki balıklara ve doğal koşullara uygun olarak seçilmesi önemli bir ayrıntı. Gitmeden önce rehbere danışmanız tavsiye ediliyor.

Yakalayacağınız balık ise bulunduğunuz ülkeye ve helikopterle gittiğiniz bölgeye bağlı. Örneğin; Alaska’da farklı türlerden somon balıkları avlamanız mümkün. Gümüş somon olarak da bilinen Coho salmon, bölgenin en yaygın balık türlerinden. Yine bu bölgedeki en yaygın balıklardan diğeri sıra dışı türlerden biri olan kahverengi alabalık. Bu balıkların ağırlığı 25 kilograma, büyüklüğü de 1,5 metreye ulaşabiliyor. Avustralya’da ise en çok yakalanan balıklar bu kıtayla özdeşleşmiş olan ve Asya deniz levreği olarak da adlandırılan barramundi, mangrove jack ve yine Avustralya’ya özgü saratoga olarak sıralanıyor.

Helikopterle balık avı ilk başta kulağa, milyarderlere özgü bir merak gibi gelebilir ancak ulaşılamaz da değil. Fiyatlar ulaşım aracının helikopter olması sebebiyle çok da ucuz sayılmaz ancak bugün bu hizmeti veren o kadar çok tur acentesi bulunuyor ki uygun fiyatlı bir seçenek bulmak mümkün. Günübirlik turların fiyatları 500 doları bulabiliyor. Helikopteri isterseniz sadece kendinize özel, isterseniz grup olarak kiralayabiliyorsunuz. Eğer “Biraz daha fazla miktarı gözden çıkarabilirim” diyorsanız lüks şartlara sahip deneyimler de yaşayabiliyorsunuz. Örneğin; British Columbia’daki Nimmo Bay Resort’ta... Buradaki turlarda pilotunuzla her gün el değmemiş noktalara ulaşıp avlanabiliyor, döndüğünüzde de sauna ve jakuzinin bulunduğu bungalovlarınızda konforun tadını çıkarabiliyorsunuz. Altı günlük böyle bir turun fiyatı ise iyi durumdaki bir tekne parasını yani yaklaşık 60.000 doları buluyor.

Helikopterle balık avcılığının amacı meraklılarını el değmemiş doğada, ulaşması zor coğrafyalarda, daha önce hiç deneyimlemedikleri balıkları yakalamalarını sağlamak. Bu arada bazı helikopterle balıkçılık turlarım yakalabırak standartlarını şart koştuklarını belirtelim. Amaç bu çok özel bölgelerdeki doğal hayatı sürdürülebilir kılmak.