Mavi Bayrak STS Bodrum’un


2001 yılından bu yana, Bodrum’daki gençlere denizcilik eğitimi sağlayan STS Bodrum, kayıtlara Mavi Bayrak alan ilk Türk eğitim gemisi olarak geçti.

Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi olan STS (Sail Training Ship) Bodrum, 5 kriter ve 17 davranış kuralını yerine getirerek Mavi Bayrak sahibi olan ilk Türk eğitim teknesi oldu. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından verilen kriter ödülü, Bodrum Denizciler Derneği önündeki STS Bodrum Okul Gemisi’nde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı temsilen Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, meclis üyeleri ile teknenin tasarım ve yapımcısı olan Yücel Köyağasıoğlu da katıldı. TÜRÇEV Bölge Koordinatörü Gürcan Kaya, Belediye AŞ Genel Müdürü Levent Öncel, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ve belediye birim müdürleri de teknedeki yerlerini aldı.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleşen törende Mavi Bayrak çekilmeden önce açılış konuşmaları sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Yücel Köyağasıoğlu, böyle bir gemiyi yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederken, STS Bodrum’un Mavi Bayrak aldığı için gururlu ve heyecanlı olduğunu ifade etti. Denizin Kanatlı Perileri: Yelkenliler kitabında da imzası olan Köyağasıoğlu, STS Bodrum Gemisinin Mavi Bayrak almasında emeği olan herkese teşekkür etti.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise STS Bodrum Okul Gemisinin binlerce denizci Bodrumlu genci eğitime aldığını ve Bodrum'un kültür hazinesini yaşatan etkinliklerde de fark yarattığını belirtirken şöyle konuştu:

“Sayın Başkanımız Ahmet Aras’ın öncülüğünde yaklaşık 1 yıldır Destek Hizmetleri Büromuz Mavi Bayrak Bürosu STS Okul Gemimize mavi bayrak alması için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile birlikte çalışmaya devam etmekteydi. Sezonun başlangıcında da Mavi Bayrağı alarak Türkiye'de ilk olarak bir eğitim gemisi mavi bayrak almıştır. Bu, bizim için bir gururdur. Yatlarda ve teknelerde 22 kuralı yerine getirerek bu sertifikayı almaya hak kazanmıştır. Başta Yücel Köyağasıoğlu olmak üzere emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'na çok teşekkür ediyorum.”

Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünya çapında toplam 45 ülkede uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programının 1993 yılından beri Türkiye temsilcisi olan TÜRÇEV, temiz marina ve plajlar için de programı sürdürmekte. Türkiye’ye Mavi Bayrak’ı getiren vakfın yatlara verdiği bu paye; çevre yönetimi, eğitimi ve bilgilendirmesi, can güvenliği ve hizmetleriyle ilgili kriterleri uygulayan yatlara, bir yıllığına veriliyor. 

2001 yapımı Bodrum STS eğitim teknesi, Bodrum ve Karya Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) öncülüğünde Bodrumluların da büyük katkısıyla yapılmıştı. 2010’dan bu yana Bodrum Belediyesi bünyesinde eğitimlerini sürdüren STS Bodrum, genç denizcilere yelken eğitimi verme hizmetini sürdürürken artık masmavi.