Marmara Yelken’in enerjisi güneşten, tatlı suyu denizden


Marmara Yelken Kulübü 11 Haziran Cumartesi günü iki ayrı etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Marmara Yelken Kulübü 11 Haziran Cumartesi günü iki ayrı etkinliğe ev sahipliği yaptı. Önce Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın sunduğu, “Kadıköy’ün Dünü Bugünü” konulu konferansı gerçekleştirildi.

Konferansa Türkiye’nin ilk Çevre Bakanı, 16 yıl Bakırköy Belediye Başkanlığı yapan Ali Talip Özdemir, Bakan Müsteşarı ve Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, Disiplin Kurulu ve Divan Kurulu Başkanı M. İbrahim Aybar katıldı. Yelken kulüplerinin başkan ve yöneticileri, sponsor firmaların yöneticileri, İstanbul İl Yelken Temsilcisi, değerli basın mensupları, üyeler, veliler ve sporcular yoğun ilgi gösterdi.

Ardından Güneş Enerji Santrali ve Deniz Suyu Arıtma Tesisleri’nin açılışı vardı.

Marmara Yelken Kulübü Başkanı Dr. Sedat Soybay, açılışta şunları söyledi: “Enerji güneşten, tatlı su denizden... Bu slogan çatısı altında, sahil tesislerimiz çatılarına güneş panellerimizi yerleştirdik. Toplam 20 kW kurulu güç elde ettik. Daha sonra bu enerjiyi de kullanabileceğimiz şekilde deniz suyu arıtma sistemimizi kurduk. Günde 20 ton civarındaki suyu, tuzlu sudan tatlı suya çeviriyoruz ve tesislerimizdeki tüm spor faaliyetlerimizde, yelkenlerimizin, teknelerimizin yıkanmasında ve duş ve bu gibi kullanım alanlarınmızda bu suyu çok rahatlıkla hijyenik olarak kullanabiliyoruz. Araştırdığım da dünyada başka bir yerde göremedim. Türkiye’de benzeri yok. Bir spor kulübünde, her iki sistemi birden kurarak ve sporculara çevre bilincini aşılayan, hem ekonomik hemde vatandaşlık değerlere değer vermesi ve bunu bu kadar kısa zamanda gerçekleştirmiş olan bir örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum” dedi.

Günün bir diğer önemli gelişmesi de, Manta 5 elektrikli deniz bisikletinin Marmara Yelken Kulübü sahil tesislerinden denize çıkması oldu. Elektrikli bisikletin tüm enerjisi de yine güneş enerjisi santralinden karşılanıyor.

https://marmarayelken.org.tr/