Marmara Denizi Sempozyumu tamamlandı


3. Marmara Denizi Sempozyumu gerçekleştirilirken, sempozyum kapsamında TÜDAV Marmara Denizi Araştırma Ödülleri de sahiplerini buldu.

3. Marmara Denizi Sempozyumu’nda müsilaj, kirlilik, biyoçeşitlilik, balıkçılık, deprem, Türk Boğazları ve deniz ulaşımı konuları ele alındı. Bu sempozyum kapsamında TÜDAV Marmara Denizi Araştırma Ödülleri de sahiplerini buldu.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından düzenlenen Marmara Denizi Sempozyumunun 3.’sü, Türkiye İş Bankası’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. İş Kuleleri Salonu’nda hibrit yapılan ve iki gün sürecek olan sempozyumda, Marmara Denizi ile ilgili güncel ve yaşamsal konular ele alındı. 

Sempozyumda müsilaj, kirlilik, biyoçeşitlilik, balıkçılık, deprem, Türk Boğazları ve deniz ulaşımı gibi konular farklı alanlardan uzmanlar tarafından ele alındı ve bölgenin; Karadeniz, Ege ve Akdeniz ile olan bağlantılarından dolayı sadece Marmara için değil ülkemiz için büyük önem taşıdığına değinildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Müsilaj Komisyonu Üyelerini, bilim insanlarını, karar vericileri, sivil toplum kuruluşlarını, belediyeleri, balıkçı kooperatiflerini, deniz ulaşımı ve turizm sektörlerinden temsilciler ile öğrencileri bir araya getiren sempozyumda, 100’ün üzerinde katılımcı Marmara Denizi ile ilgili makalelerini paylaştı.

Bu sempozyum kapsamında; Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından, Marmara Denizi’ndeki araştırmaları teşvik etmek amacıyla verilmeye başlanan TÜDAV Marmara Denizi Araştırma Ödülleri’nin ilki 8 Ocak’ta sahiplerini buldu.

Ödüle layık görülenler

Doç. Dr. Eda Topçu ERYILMAZ

Marmara Denizi’nde yumuşak mercanlar konusunda yaptığı başarılı araştırmalarla

 

Prof. Dr. Memet Namık ÇAĞATAY

Marmara Denizi’nin jeokimyası ve paleoşinografisi üzerindeki öncü araştırmalarıyla

 

Prof. Dr. Naci GÖRÜR

Marmara Denizi’nde deprem araştırmalarını başlatmasındaki öncü rolüyle

 

Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER

Çevre denizler ve Marmara Denizi’nde tsunami konusundaki araştırmalarla

 

Prof. Dr. Süleyman TUGRUL

Çevre denizler ve Marmara Denizi’nin kimyasal oşinografisi konusunda yaptığı araştırmalarla

 

Su ürünleri Yüksek Müh. Hakan KABASAKAL

Çevre denizler ve Marmara Denizi’nde köpekbalıkları üzerine yaptığı özgün araştırmalarla