İngiliz denizci yarıştan çekilerek gelecek nesillere odaklandı


Alex Thomson, tek başına devrialem yarışı 2024 Vendée Globe'a katılmayacağını açıkladı.

İngiliz yelkenci Alex Thomson, tek başına devrialem yarışı 2024 Vendée Globe'a katılmayacağını açıkladı. 2028 içinse kesin bir açıklama yapmadı. Thomson, 19 yıldır IMOCA parkurunun en gözde isimlerinden biri.  Beş kez Vendée Globe’a katılan yelkencinin, iki podyum finişi ve çok sayıda dünya rekoru var.

“Yaklaşık 20 yıldır IMOCA 60'larla yarışma ve yarışma ayrıcalığına sahip oldum. Sporu seviyorum ama artık ailemle karada daha fazla zaman geçirme zamanım geldi. Ben hayalimin peşinden koşarken, eşim Kate son 10 yıldır çocuklarımızı tek başına büyüttü. Şimdi Kate'i desteklemek ve bana verdiği fırsatın aynısını ona da vermek istiyorum. Bu emekli olacağım anlamına gelmiyor, sadece rolümü değiştiriyorum, zamanımın çoğunu denizde geçirmek yerine karada daha fazla harcamaya geçiyorum.”

Skipper olmanın yanı sıra, her zaman sporumuzun elçisi olmanın ve hikayeyi uluslararası bir izleyici kitlesine anlatmanın rolüm olduğuna inandım. Son 20 yılda Rusya'dan Meksika'ya, Kanada'ya, Avustralya'ya ve Tayvan'a ve hatta Yangtze Nehri'nden Şanghay, Çin'e kadar dünyanın her köşesine yelken açtık! Vendée Globe'u takip eden ve seven büyük bir küresel hayran kitlesi var. Thomson, "Sporu tanıtmaya, hikayeyi anlatmaya ve bilgi ve deneyimimi paylaşmaya devam etmek istiyorum, ancak gelecek nesle odaklanarak" dedi.

Thomson ve ekibi 5 West Ltd bir arada kalacaklarını, "Hedef her zaman Vendée Globe'u kazanmaktı, bu benim için bugün dünyanın en zorlu spor mücadelesi olmaya devam ediyor ve bunu henüz başaramadık. Bu, yeni bir kaptanla yeni bir bölümün başlangıcıdır ve ona kazanması için tüm araçları, bilgileri, deneyimi ve ortamı sağlayacağız" sözleriyle anlattı.

Thomson'ın IMOCA 60 sahnesine ilk çıkışından bu yana geçen 20 yıl içinde, açık deniz yelken sporu önemli ölçüde değişti; yatlar, Formula 1'e benzer şekilde teknolojinin ve yeniliğin sınırlarını zorlamak için gelişti. Thomson ve ekibi, hem suda hem de su dışında sporla birlikte gelişti. Thomson'ın ekibi, "Mastwalk" ve "Skywalk" gibi ödüllü gösterilerle küresel bir izleyici kitlesinin ilgisini çekmenin yanı sıra, son 10 yılda IMOCA'nın en çığır açan 60'larından bazılarını üretti.

20 yıldır Thomson ile birlikte çalışan Teknik Direktör Ross Daniel, “Dünya çapında sekiz yarış kampanyasından sonra, çok büyük bir şey öğrendik. Sınıfının en yenilikçi teknelerinden bazılarını tasarladık ve inşa ettik ve 2016 teknemiz neslinin referans teknesi olarak görüldü. Tekne tasarlama ve inşa etme ve başarılı kampanyalar yürütme konusundaki deneyimimizi kullanmaya devam edeceğiz ve 2024'te Vendée Globe'a öncülük edecek bir sonraki kampanyayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Thomson, yarış kariyeri hakkında şunları söyledi: "Açıkçası, ortaklarımız olmadan elde ettiğimiz şeylerin hiçbiri mümkün olmazdı ve bana gösterdikleri destek ve sadakat için Hugo Boss'a sonsuza kadar minnettarım. 18 yıldır birlikte tüm dünyadaki insanlara ilham verdik ve onları meşgul ettik ve yelken sporunda lider bir marka haline geldik. Hugo Boss'taki ekiple bu kadar yakın olduğum için çok müteşekkirim, pek çok yaratıcı ve ilham verici insanla birlikte çalıştık, çoğu ömür boyu arkadaş kalacak."

Dört yıl önce ekibe, dikkatlerini teknenin performansına ve Thomson'ın kendisine odaklayan yeni bir teknoloji ortağı Nokia Bell Labs da katıldı. En son Vendée Globe kampanyasında, çevrimiçi bir gösterge panosu olan “The Hub”, Thomson yelken değiştirirken, onarım yaparken, yemek pişirirken ve uyurken izleyicilere canlı performans verileri getirdi. Platform, hayranlara teknede hayatın gerçekte nasıl olduğunu gösteren yeni bir bakış açısı kazandırdı. Thomson, "Nokia Bell Labs yanımızdayken, tekneden ve kendimden en iyiyi nasıl elde edeceğimiz konusunda çok şey öğrendik ve gerçekten mümkün olanın sadece yüzeyini kazıdık. Şimdiye kadar yolculuğun bir parçası olan herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Geçmişteki ve şimdiki ekibime, bana gösterdiği bağlılık ve inanç için teşekkür ederim. Tüm desteği için tüm ortaklarımıza ve tedarikçilerimize, tabii ki sadık hayranlarımıza da. En büyük teşekkürü elbette her adımda yanımda olduğu için eşim Kate'e borçluyum” dedi.