Haydi dünyayı gezelim!


İtalyan iş insanı ve deneyimli yelkenci Pier Luigi Loro Piana’nın hayallerini, isteklerini ve de tarzını yansıtan 51 metrelik My Masquenada ortaya çıktı.

Pier Luigi Loro Piana ismi, yatçılık dünyasında ‘lüks tekstil imparatoru’ndan çok daha fazlasını ifade ediyor. Yelkene olan tutkusunu parkura yansıttığı Loro Piana Superyacht Regatta sayesinde dünyanın parmak ısırtan süperyatlarının rekabetini her yıl keyifle izlememizi de sağlıyor.

Aslında My Masquenada’nın ortaya çıkışı da bir bakıma Loro Piana’nın bu regatta için inşa ettirdiği My Song adlı yelkenlinin yaşadığı trajik kaza ile şekilleniyor.  

Son şarkı

40 metrelik maksi yelkenli My Song, 2019 Mayıs’ta Loro Piana Superyacht Regatta’ya katılmak üzere Karayiplerden İtalya’ya doğru yola çıktığı kargo gemisinden denize düştü. Baltic 130 model süperyatın hasar tespitinin ardından tamir edilemeyecek durumda olduğu açıklandı. Loro Piana, bu olayın ardından hayatının iki önemli keyfi olan yarış ve geziyi birbirinden ayırmaya karar verdi. Böylece yeni bir şarkının notaları da ortaya çıkmış oldu...

 

My Masquenada

Pier Luigi Loro Piana kendi sözcükleriyle talebi şuydu: “50-60 metrelik büyük, güzel bir motoryatla 10-12 kişi dünya denizlerinde güvenli ve rahat seyirler yapmaya karar verdim. Yatın boyu önemliydi: Daha büyük boyda olursa yelkenlimle girdiğim, küçük, ıssız koylara ulaşamazdım.” 

Nauta Design’ın kurucularından Mario Pedol ile yaptıkları görüşmelerin başlarında 58 metrelik bir yeni inşa fikri üzerinde yoğunlaşıldığını belirtiyor Loro Piana ve şöyle devam ediyor: “Yeni inşa demek, ister motoryat ister yelkenli olsun, en az üç yıl beklemek demekti. Sevgili teknem My Song’u kaybettikten sonra bu kadar uzun bir süre beklemek istemediğime karar verdim.” 

Böylece refit için uygun aday arayışı başladı. Bu süreçte birkaç yıl önce ziyaret ettiği Aspire’ı hatırlayan (orijinal adı Etra) tasarımcı Pedol, sahibini de tanıdığı bu teknenin aranan niteliklerde olduğunu anlatıyor: “Okyanus aşırı seyirler için inşa edilmiş 600 GT hacme sahip ve 51 metre boyundaki Aspire, ailesiyle dünya turuna çıkmak isteyen yat sahibi için oldukça uygundu. Nauta, bu noktada broker rolü üstlendi ve anlaşma yapıldı. Aspire Eylül 2020’de İtalya’ya getirildi. Zaman kısıtlıydı ve işler aksamadan ilerlemeliydi. Bu yüzden içerden dışarıya tüm alanların yeniden tasarlanmasını gerektiren tabandan tavana refit projesi için Azimut-Benetti’nin refit departmanı olan Lusben’i seçtik.”

Yat sahibinin en belirgin talebi, ana bölümün kıç tarafının tamamen yeniden tasarlanmasıydı. Önceki refit sırasında genişletilen kıç tarafta, hem denize, hem de ana salona ulaşmanın kolay olduğu, birçok tender ve su oyuncağını barındırabilecek açık bir beach club atmosferi yaratılması isteniyordu. Bu sebeple kıç taraf tamamen açılarak kesintisiz bir güverte yaratıldı. Görüş engelinin ortadan kalkması, tekneyi helikopter operasyonlarına uygun hale getirdi. Kıç platform da ‘pieds dans l’eau’ tabir edilen ayağınızın suya değeceği kadar denizle iç içe bir anlayışla tasarlandı. 

Büyük değişikliklerden biri de güvertedeki eski vincin yerine özel tasarım 7,5 ton kapasiteli kullanılmadığında güverte altındaki bölmesinde saklanabilen bir vinç tercih edilmesi oldu. 

İki ya da daha fazla tender’ın konumlandırıldığı kıç taraf, bunlar suda olduğunda çok geniş bir parti alanına dönüşüyor. Alanın çevresindeki merdivenler, yanaşan bir tender ya da Maxi Dolphin-Nauta takip teknesi ise ona göre yüksekliği ayarlanarak, çıkışı kolaylaştırıyor. Tasarımcı Pedol kıç tasarımdaki yenilikçi bakış açısını şöyle anlatıyor: “Vinç hangarı kıç bölümün kesilmesini gerektiriyordu ve kıç blok tamamen değişmeliydi. Gemi mimarı Francesco Rogantin sualtı hattını yeniden konfigüre etti. Şu anda kıç tarafın bir motoryattan çok yelkenliye benzediğini düşünüyoruz. Ana salon 2 metre genişliğindeki kapı sayesinde kıç bölümle ilişki halinde. Motor dairesine sancak taraftan ulaşılması da yeni özelliklerden biri. 

Üst bölüm ve köprü güvertesi de ferahlığıyla göz dolduruyor. Üstlerindeki tavanların 1,5 metre uzatılması teknenin profiline kattığı estetiğin yanı sıra güneşten korunaklı alanlar yaratmak gibi bir işlev de sunuyor. 

Köprü bölümü spor ekipmanı ve iki yelkenli dingiyi barındırıyor. Onun üstündeki bölüm yemek ve oturma alanı gibi, tepe bölüm ise manzaranın tadını çıkarabildiğiniz barbekü-mutfak alanına sahip bir gözlem platformu. 

Teknik departman

Orijinal ikiz Caterpillar 3508 motorlar (toplam 2100 HP) servisten geçip yeni egzoz sistemi ile donatıldı. Yeni pervaneler ve kıç tarafın tasarımının değişmesi, yatın azami hızında 1,5 knot’lık bir artış sağladı. Gürültünün azaltılması yat sahibinin önceliklerinden biri olduğu için gövde boyunca ses iletimini engelleyecek yapısal güçlendirmelerle birlikte üç Kohler jeneratör ses geçirmez kutularda ve titreşim yutucular üzerine monte edildi. 

 

Yaşanılası alanlar

Misa Poggi’nin sofistike iç tasarımında koyu ve açık renk ahşabın kombinasyonu, eyer dikişli deri ve bronz dokunuşlarla tamamlandı. Bambu, yün, tirşe gibi egzotik malzemeler de eklenince sıcak ve misafirperver bir ambiyans yaratıldı. 

Masquenada, üst bölümde ana kamara, bir altında üç misafir kamarası, ana bölümde ise iki suit kamara ile 12 şanslı konuğu ağırlayabiliyor.

Yat sahibinin bölümünün üzerindeki tavan, manzarayı engellememesi için kısaltıldı. Marinada bağlıyken mahremiyet ihtiyacı olduğunda ya da daha fazla gölge gerektiğinde devreye girebilecek elektrikli bir tente sistemi yapıldı.

Yolcu yolunda

Masquenada, Lusben’deki sekiz aylık bakım onarım maratonunun ardından 2021 Haziran ayında suya kavuştu. İlk yazını Akdeniz’de geçirdi. Sonrasında Karayiplere doğru yola çıktı ve üç yıl sürecek turuna başlamış oldu. Pier Luigi Loro Piana istediği gibi çok yönlü bir yata kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Nauta, Misa ve Rogantin’den oluşan tüm tasarım ekibi çok iyi çalıştı. Ailem ve arkadaşlarımla teknede geçirdiğim
geçen yaz, tam da bu maceraya başladığımızda aklımdan geçirdiğim gibiydi.”