Guletten ilham alan sefa “MiTi”


MiTi NaVi serisinin ilk üyesi, MiTi One’ın her yeri charter’da fark yaratmak için tasarlanmış.

Oğuz Marin, Bodrum Tavşanburnu’nda 2001’de kurulmuş bir tersane. Bugüne kadar aralarında Regina, Rox Star, Ayo, Oğuz Bey, Bel Air, Nostalgia, Lady Mistral gibi bilinen teknelerin de bulunduğu, çoğu yelkenli olmak üzere birçok projeyi hayata geçirmişler. Tüm proje işlerini kendi bünyesinde tamamlayan Oğuz Marin, MiTi One ile beraber 23’üncü teknesini suya indirecek. MiTi NaVi serisinin ilk teknesi MiTi One’ın kız kardeşi, 50 metrelik MiTiK’nın da inşası başladı. Üst binası ve gövdesi sacdan üretilen MiTi One, sabit omurga salma tipiyle klasik bir çizgide olsa da üst binasıyla modern bir görünümde.

Güverte kaplamasında Birmanya tiki kullanılan teknenin havuzluğu, konukların yelken seyrinde konforu ve güvenliği için tasarlanmış. Modern ve sade çizgilerin vurgulandığı iç mekan tasarımında, ağırlıklı olarak mat siyah ve pastel tonlu dokular kullanılmış. Kıvrımlı mobilyalar, marin kontrplak alpin sütlü kahve ceviz kaplama ahşapla desteklenmiş. Şık ahşap paneller, gri yumuşak mobilyalar ve koyu tonlu derilerle eşleştirilmiş. Işıklandırma, mermer seçimleriyle beraber kıvrımlı geometrik formları vurgulayacak şekilde düzenlenmiş. Dört-yedi kişilik bir mürettebatla beş kamarada 12 misafir ağırlayacak kapasitedeki teknenin salonu aydınlık ve ferah. Salonun sancak tarafında 10 kişilik yemek alanı, iskelesindeyse camdan bir bar ve geniş oturma grubu bulunuyor.

Kıç havuzlukta gölgede, ikinci bir yemek alanı, geniş keyif alanı ve birkaç basamak aşağıda yüzme platformu yer alıyor. 540 metrekare gibi son derece büyük bir yelken alanı bulunan MiTi One’ın pupa palangası ve backstay sistemleri hidrolik ve tüm yelken vinçleri elektrikli. Sistem, kaptan ve iki gemicinin çok rahat bir şekilde yelken seyri yapabileceği şekilde tasarlanmış. 23 metre ve 30 metre uzunluğundaki direklerse alüminyum malzemeden üretilmiş. Tekne ikiz Baudouin 450 HP dizel motorlarıyla 2.000 deniz milini aşan bir menzile sahip. MiTi One, seyir hızında 9 knot, azami hızda 13 knot’a ulaşacak. Ses ve titreşim yalıtımı üzerinde titizlikle çalışılan MiTi One, yeni nesil güneş panelleriyle demirdeki enerji ihtiyacını karşılıyor, sessizlik ve huzur sağlıyor. MiTi One’ın ultra modern pis su arıtma sistemi de bir başka çevreci özelliği. 

Muhteşem MiTiK da kızakta

MiTi NaVi serisi, birinci sınıf uzun menzilli gezi yelkenli süperyat pazarını hedefleyen 26, 34, 42 ve 50 metrelik modellerden oluşuyor. MiTi One’dan sonraki ikinci tekne MiTiK de 50 metrelik bir yat olarak çok daha şaşaalı özellikler vadediyor. Baştan kıça uzanan koridor sayesinde MiTiK’in tüm kamaralarından, hiç güverteye çıkmadan 28 metrekarelik plaj alanına ulaşılabilecek. Makine dairesini ikiye bölen bu koridorun özel alaşımlı camlarından, ana makineler çalışırken görülebilecek. 96 metrekarelik flybridge ise konukların zamanının çoğunu geçirmek isteyecekleri bölüm olacak. Flybridge’te 2X3 metrelik, 12 hidrojet ile desteklenen özel yapım jakuzi ve hemen yanında bir adet bar bulunuyor. Diğer bar alanıysa mutfak asansörünün olduğu yerde. Mutfak, salon ve flybridge arasında hareket eden mutfak asansörü, servis kalitesini artıracak bir ayrıntı olarak göze çarpıyor. Flybridge’te spor aletleri, 12 kişilik yemek masası ve ikinci bir kaptan köşkü de yer alıyor. 

Teknik özellikleri

Tam boy: 34,06 metre

En: 8,40 metre

Ağırlık: 180 ton