Gözü uzun yolda olanlara


Hazırlık aşamasında yapılması gerekenler ve bu işin alfabesi olan tekne seçimi gibi konuları paylaşacağım.

Yazı: Alim Sür

Naviga'nın Ekim 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Uzak yol fikri kafanızda yeşermeye başladığında muhtemelen tekne sahibi olmaktan bir hayli uzaktasınızdır. Önce teorik olarak bol bol kitap okuyup bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu bilgileri topladıkça taşlar yerine oturacak. Nasıl, niçin, nereye, kiminle gibi sorular ardı ardına kafanızda uçuşacak. Bunların cevabı da zamana yayılacağı için derviş sabrıyla zamanı nakış gibi işleyip hedefinize ulaşacaksınız.

Aslında uzak yol, seyyah ruhlu insanlar için her daim çekiciliğini korur, hele bizim gibi gözlemci ve çingene ruhluysanız poponuzun üstüne oturmak size haramdır. Tez elden yollara koyulunca göçebe kişiliğiniz huzur bulur.

Doğru tekne

Tekneyle denizleri, okyanusları arşınlamak seyahat etmenin en doğru şeklidir. Koşar adım yol alırken gözden kaçıracağınız şeyler azalır. Üstelik seyyahların vazgeçilmez sırt çantalarından fazlası vardır teknenizde. Bir kaplumbağa gibi siz de evinizin mütevazı konforunu sırtlayıp dünyanın en güzel yerlerine yelken açarsınız. İşte burada en önemli konu doğru tekne seçimi. Ne yazık ki gözlemlediğim çoğu; yeni tekne sahibi, ister uzak veya yakın yol için tekne seçerken yanılgıya düşünüyor. Yeni aldıkları ‘yanlış tekne’ kısa zamanda el değiştiriyor. Bu arada harcadıkları onca zaman ve para da boşa gidiyor.

Uzak yol denizcisinin böyle yanlışlar yapacak lüksü yoktur. Doğru bir tekneyi almak işin başıdır. Sizi aylar sürecek detaylı bir ton başka iş bekler.

Tekne seçimindeki önemli hususlara gelince; büyüklüğü, sağlamlığı, donanım, motor vb. gibi şeyler birbirini kovalar. Önce seçeceğiniz teknenin kaç kişiye hizmet edeceğini ve buna göre abrayabileceğiniz büyüklüğü belirleyin. Unutmayın ki tekne büyüdükçe size ait olmaktan çıkar, mecburen mürettebat almak zorunda kalırsınız! Halbuki en keyifli tekne sizin dümeninde olacağınızdır.

Uzun yolda tek gövdeli veya çift gövdeli olması da keyfinize bağlıdır. Tek gövdeli seçerseniz merkezi havuzlukta olması tercih edilebilir. Su kesimi önemli bir faktördür. Örneğin; Pasifik’te en güzel yerlere ancak sığ suları geçerek ulaşabilirsiniz. Teknenin yaşı, sağlam ve bakımlı olduğu sürece önemli değildir. Miadı dolmuş gibi görünen 30-40 yaşındaki tekneler çoğu yeni modelden kat kat sağlamdır!

Uzun yıllar tek gövdeli tekne kullandıktan sonra çift gövdelilere geçme nedenimiz öncelikle rahatımızı sağlamaktı. Şimdiki teknemiz, bizim arzu ettiğimiz tüm konfora sahip olduğu için varabileceğimiz son nokta. Abrama konusu biraz hassas bir konudur. İyi havada dümene geçen bir denizci 50-60 ayaklık bir tekneyi rahatça kullanabilir. Yelkenleri teknolojinin de yardımıyla basar, indirir. Ama ağır bir havada işler değişir. Ne adam boyundan yüksekteki ana yelkenle cebelleşmek ne de bir limana girip demir tutturmak kolaydır.

İşte abramak deyimini bu ağır havaları hesaba katarak değerlendirmek gerekir. Unutmayın ki yatağınız ne kadar büyük olursa olsun boyunuz sabittir! Önemli olan ayaklarınızın dışarıda kalmayacağı bir yatağa sahip olmaktır...

Tekne seçiminde yapılacak en doğru iş, bu konuda usta olan denizcilere fikir danışmak ve gerekirse profesyonel destek almaktır. Tekne alma konusunda aceleci olmayın, ince eleyip sık dokuyun.