Geleceğe hükmeder


Dominator Yachts’ın Ilumen 28M serisinden Cadet V, Işıkla yıkanmış çok geniş mekânlar sunan Ilumen, 28 metrelik gövdesinde megayat ruhu taşıyor.

Son detayına kadar tamamen kişiye özel tasarlanan eşsiz Dominator Ilumen 28M’ler, ısmarlama yat inşa eden tersanenin, son teknoloji ve ince işçiliği birleştirerek her biri kendine özgü sanat eseri olan, konforlu, tarz ve yüksek zevk sahibi yatlar üretme felsefesinin vücut bulmuş hali. Teknenin dış tasarımcısı Alberto Mancini’nin “Çizime başlarken kafamda iki kavram vardı: Işık ve alan. Düşüncem megayat hissiyatını 28 metreye sığdırmaktı” diyerek temel yaklaşımını özetlediği Ilumen 28M, ilk gövdesinin suya inişinden bu yana, iki sene içinde World Yacht Trophy, Boat Builder Awards, Christofle Yacht Style Award, International Yacht&Aviation, Robb Report Best of the Best yarışmalarından çok sayıda önemli tasarım ödülüne hak kazanarak rüştünü ispatlamış bir seri. Dominator’ın diğer yat markalarından en büyük farkı, her modelin tasarım ve inşasında üzerinde ısrarla durulan temel yaklaşımda yatıyor; Dominator Yachts, her yatını sahibinin zevk, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda üretiyor. Dominator bu sanat eserlerini, denizcilik endüstrisinin önde gelen teknolojileriyle el işçiliği geleneğini gerçek bir ‘21. yüzyıl yatında’ bir araya getirme becerisiyle inşa ediyor. Dominator Ilumen CEO’su Angela Pernsteiner, “Ilumen asla bir ‘raf ürünü’ değil, yüksek teknolojiye dayalı ARGE çalışmalarımızla şekillendirdiğimiz kişiye özel, ısmarlama bir ürün” diyor. “Alanlarının en iyi uzmanlarıyla çalışarak ileri mühendislik ve tasarım düzeyine ulaşıyor, böylece bugüne kadar inşa edilenlerin ötesinde güçlü, nefes kesici ve güvenli yatlar sunabiliyoruz.”

  

  

10 sene gövde garantisi

Ilumen sahipleri, yapısal ve mevzuata ilişkin zorunlulukların dışında kalan hiçbir konuda sınırlama ile karşılaşmıyor; gövdenin yarı deplasman ya da yarı planing olarak inşa edilmesi kararı tamamen tekne sahibine bırakılıyor. Kamara sayısı, yerleşimi, iç tasarım, dekor detayları, tahrik sistemi, performans parametreleri-seyir hızı, donanım ve aksesuarlar anında kişiselleştirilebiliyor. Tersanenin özel siparişlerden sorumlu ekibi ‘Bespoke Team’, 7/24 tekne sahipleri, aileleri ve kaptanlarla iletişim halinde oluyor, onlar da üretimin her aşamasını istedikleri gibi izleyip kontrol edebiliyorlar. Dominator ekibi dünyanın herhangi bir yerinde, istenen zamanda tekne sahipleriyle buluşup onların en farklı, uygulanmamış taleplerini bile gerçekleştirmek için fazladan çaba göstermekten keyif alıyor, şevk duyuyorlar. İşte bu üretim felsefesi sayesinde, Kalliente, Zalanka, Hanaa ve Cadet V adındaki dört kız kardeş yenilikçi dış tasarımlarıyla birbirlerine benziyor ancak iç mekânların hiçbir metrekaresi birbirini andırmıyor. Dominator Ilumen, tekne sahiplerine, bu boylardaki yatlarda genel olarak uygulanan jelkot ve polyesterle karşılaştırılmayacak üst düzey ve ileri teknoloji ürünü olan epoksiyle kürlenmiş cam elyaf ve karbon fibere Awlcraft boya uygulaması sunmakla gurur duyuyor. Bu metot mukavemet, hareket kabiliyeti ve -benzerlerine oranla yüzde 25- hafiflik sağlıyor. Dominator Ilumen, bu yeni fiberglas üretim yönteminin başarısı sayesinde yapısal arazlara karşı 10 senelik garanti vermekle kalmıyor, bugüne kadar yalnızca megayatlar için geçerli olan, tamamen kişiye özel geliştirilebilen sonsuz seçenekler sunan boya sistemini de beraberinde getiriyor. llumen’in bir başka önemli özelliği ise gövdenin çift cidarlı (double bottom) yapıya ve bünyesel yakıt tanklarına sahip olması. Bu da ağırlık merkezini düşük seviyede tutarken denge, güvenlik ve performansı artıran bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ilumen’ler, derin V gövdesiyle güvenliğin yanı sıra inanılmaz oranda düşük yakıt tüketimi, dalga veya manevralarda sarsılmayarak yüksek düzey konfor sağlıyor. İzolasyon sistemi de endüstride bulunabilecek en iyi değerleri sunuyor: 11,5 knot-1500 rpm motor devrinde ana salon ve alt güvertede 55 desibel (normal konuşmaya eş), ana kamarada ise 47 desibel (alçak sesle konuşmaya eş) ses, seyir sırasında bile huzurlu ortamlar anlamına geliyor. Günümüzde zaman ve sessizlikten daha değerli bir şey olmadığını düşündüğümüzde, bu sonuç için harcanan çaba ve mesai daha da fazla anlam kazanıyor. 

  

Ilumen Cadet V’in donatımında değerlendirmeye alınan çok sayıda üst kalite ağaç seçeneği arasından, gri ve mavi meşenin çok çeşitli tonları ve mavi pelesenk ağacı ile tekne sahibi için oluşturulan iddialı bir renk paleti tasarlanmış. Ayrıntılara gösterilen bu dikkat, sofanın dikişleri ve parkenin özel renk ve tasarımına kadar uzanıyor; konfor, tarz ve ince zevklerin uyum içinde dans etmesini sağlıyor. Meşhur İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn’in bir heykelinin yanı sıra, ışıklandırma sanatçısı Stefano Curto’nun binlerce Swarovski kristaliyle işlediği iki güzel eseri, zarif dekorasyonun gurur abideleri arasında yer alıyor. Özel üretim deri üreticisi Foglizzo’nun her kamara için farklı tonlarda ayrı çalıştığı muhteşem süet paneller de bir başka zarif detay olarak karşımıza çıkıyor. Banyolar Sicis’in el yapımı kırmızı mozaikleriyle kendini gösterirken, ana kamara ve alt güvertenin lobisinde yer alan koyu renk kenarlı inci grisi parkeler, mavi akik duvar ışıklandırmasını ortaya çıkaracak yumuşak bir ortam sunuyor. Tüm bunlar, bu boy bir yatta şaşırtıcı sonuçlar yaratıyor. Cadet V, tüm ene yayılan ana kamara ve alt güvertedeki iki VIP kamarasıyla her konuk için geniş alanlar sunuyor. Tekne sahibi kayarak açılan iki cam kapı sayesinde kamarası ile özel terasını birleştirebiliyor. Yataktan kalkıp birkaç adımla deniz havası alıp ufkun güzelliğini izlemek böylece mümkün oluyor. Ayrıca ana kamaranın üzerindeki heç ile gece yıldızlar altında deniz sesiyle uyunabiliyor. İki adet MAN V8 1200HP motorlarıyla 19,5 knot hız yapabilen Cadet V, az yakıt harcıyor: 10 knot’ta 50 litre/saat (iki makine ile), 11 knot’ta 90 litre/ saat, 12 knot’ta 117 litre/saat… Bu değerler ile 10 knot’ta 1.500 deniz mili, 11 knot’ta 1.200 deniz mili, 12 knot’ta ise 1.000 deniz milinden fazla menzile sahip. Yine bir ‘megayat özelliği’ olarak, Ilumen yatları benzersiz bir deniz oyuncağı cenneti olarak karşımıza çıkıyor. Her Ilumen, Williams Jet Tender 395, özel siparişle renklendirilen Seadoo Spark jet ski ve kişiselleştirilmiş tasarımıyla iki adet Seabob deniz scooter’ı ile birlikte sahibine teslim ediliyor. Cadet V’in güvertesinde ayrıca elektrikli wakeboard’da dünya lideri bir Radinn Wakejet de yer alıyor.

Ilumen 28M’in teknik özellikleri

Tam boy: 27,35 metre

En: 6,58 metre

Ağırlık: Yaklaşık 72 ton (boş ağırlık)

Motor gücü: 2XMAN v8-1300 (8v 1300 cv-2.300rpm

Seyir menzili: Yaklaşık 950 deniz mili (12,5 knot ile)

Yakıt kapasitesi: 9.000+4.000 litre

Su kapasitesi: 1.900 litre