Geçmişin çöpü, geleceğin hazinesi


Ulysse Nardin, her parçasının çevre dostu olması için özel çaba sarf edilen DIVER NET modelini üretti.

1846’daki kuruluşundan bu yana, denizle yakın ilişkiler geliştiren Ulysse Nardin, mavi dünyanın korunması ve plastik kirliliğinin azaltılması için birçok alanda çaba sarf ediyor. Markanın mavi döngüsel ekonomiye bağlılığının göstergelerinden biri de her parçasının çevre dostu olması için özel çaba sarf edilen DIVER NET modeli.  

 

 

Plastic Odyssey ile yaptığı iş birliği kapsamında okyanusların korunması için destek veren, DIVER, MARINE and FREAK X modelleriyle uyumlu, balık ağlarından dönüştürülerek üretilen R-STRAP’ı piyasaya süren İsviçreli saat markası, sürdürülebilirliği üretim felsefesi haline getirdiğini kanıtlıyor.

2020 Vendee Globe’da ‘resmi zaman tutucusu’ olan Ulysse Nardin, dünyanın çevresinde tek başına yardım almadan ve durmadan yapılan bu zorlu yelken yarışı sırasında tanık olunan plastik kirliliğine de dikkat çekti. Markanın elçilerinden biri olan dünya şampiyonu snowboard sporcusu ve sörfçü Mathieu Crepel,  Vendee Globe startına Alp Dağları’ndan getirdiği sembolik buz parçası ile dağların zirvelerinde bile nano parçacıklar halinde plastik bulunduğunu vurguladı. Evet, gözle göremeyeceğimiz plastik parçaları artık buharlaşma sonucu bulutlara ulaşıyor ve artık kar bile bildiğimiz gibi bembeyaz yağmıyor.

Yatçılığın Everest’i Vendee Globe filosunda teknesi Merci ile yer alan Sébastien Destremau da Ulysse Nardin’in deniz kirliliği konusundaki farkındalık yaratma çalışmalarının elçilerinden biri. Dünyaya olan minnettarlığını bu zorlu parkurda göstermek istediğini belirten yelkencinin zamana karşı yarışında ona DIVER X NEMO POINT, DIVER X CAP HORN ve DIVER X ANTARCTICA modelleri eşlik etti. 

Sürdürülebilir bir anlayışın ürünü: DIVER NET

Balık ağlarını geri dönüştürerek poliamid pelet elde eden Fransız firması FIL&FAB ile iş birliği sonucu saat modelinin birçok parçasında bu malzeme kullanıldı. Böylece çevreye zarar vermeden çok dayanıklı bir üretim yapılmış oldu. Saatin pet şişelerden dönüştürülen kayış kısmında İsviçreli TIDE markasının imzası yer alıyor. Ulysse Nardin, imalatın çevreye verdiği zararı en aza indirmek için geleneksel safir cam yerine transparan seramik cam tercih etti. 

UN-118 kalibrenin silikon teknolojisi, 44 milimetre kasası, geri dönüştürülmüş ağlardan üretilen konkav tek yönlü bezeli ile teknik olarak etkileyici bir model ortaya çıkarıldı. Yeşil renk detayları hem doğallığı simgeliyor hem de Superluminova asit yeşili ile karanlıkta okunmasını kolaylaştırıyor. Saat 12’de güç rezervi göstergesi, saat 6’da tarih penceresi bulunuyor. 

www.sarksaat.com

Ulysse Nardin hakkında 

Ulysse Nardin, okyanus dünyasından esinlenen ve özgürlüğün peşindeki kaşifler için ileri düzey saatler yaratan bir markadır. Ulysse Nardin tarafından 1846 yılında kurulan firma, ününü denizle olan bağlantılarına borçlu. Gemilerde kullanılan deniz kronometreleri şimdiye kadar tasarlananlar içinde en fazla ödüle sahip ve güvenilirlik özelliğiyle başı çekiyor.  Yenilikçi teknolojilerde ve silisyum gibi yüksek teknolojiye sahip malzemelerin kullanımında öncü olan Ulysse Nardin, yüksek hassasiyetli bileşenlerini ve mekanizmalarını üretmek için gereken uzmanlığı firma içinde bulunduran birkaç entegre üreticiden biridir. 2001’de silisyumu ve sentetik elması malzeme olarak kullanan ilk saat markası olan Ulysse Nardin, sektörün önünde yeni ufuklar açtı. Bugün ise marka en fazla önem verdiği alanlara yönelik bağlılığını vurgulamak için iki ana konuya odaklanarak okyanusların korunmasını desteklemekte aktif bir rol oynuyor: Denizlerdeki plastik kirliliğini azaltmak için ileri dönüşümü teşvik ediyor ve amblemi olan köpekbalıklarının korunmasına ilişkin bilimsel nitelikli bilgileri geliştiriyor.

Ulysse Nardin, dört koleksiyonuyla saatçilikte mükemmellik arayışına kendini adamış durumda: MARINE, DIVER, BLAST ve FREAK. 2022 yılı itibariyle, Ulysse Nardin ve kız kardeşi Maison Girard-Perregaux, yüksek saatçilik üreticilerinden bağımsız bir kolektif oluşturdu.