Eski motora yeni anahtar


Yeni model dıştan takma motorlarda acil durum anahtarı diğer adıyla devre anahtarı mutlaka bulunur.

Acil durum anahtarı tekneyi kullanan kişi denize ya da teknenin içine düşerse motoru otomatik olarak durdurarak olası kazalara engel olan bir donanımdır. Ani ve güçlü manevralarda dümenciyi üzerinden atabilecek dönme ivmesi tekne üzerinde oluşabilir. Dümenci bazen teknenin içine bazen de denize düşebilir. Denize düşme durumunda pervane tarafından yaralanma ihtimali -özellikle de başıboş kalan teknenin daire çizme eğilimi düşünüldüğünde- çok büyüktür. Ayrıca başıboş kalan tekne, başka bir tekneye ya da kişiye çarparak da çok ciddi bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle dümenci düştüğü anda devreyi keserek motoru durduran bu sistem, hayat kurtarıcıdır. Eğer eski bir motor kullanıyorsanız ve devre kesici yoksa, tekne malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Montaj modern elektronik ateşleme yapan motorlarda kolaydır. Anahtarı monte etmek için dümene yakın bir alan, (tercihen ateşleme anahtarına yakın) en iyisidir. Yekeli dıştan takma motorlarda bu sistem yekenin yakınına ya da motorun ön yüzüne monte edilir. 1,5-2 santimetre çapında bir delik açılır. Anahtar bu deliğe oturur ve bağlama köşebendi ya da plakası ile tutturulur. Çoğu kontağın takip edilebilir, basit bir kablolama diagramı vardır. Her iki kontağın, kontak çerçevesinin kenarlarından çıkan ikişer teli vardır. Elektronik ateşlemeli motorda genellikle anahtar şaseleme devresi (siyah kablo) ve motor stop devresi (sarı çizgili siyah kablo) arasındadır. 1970 öncesi motor modellerinde farklı kablo renkleri olabilir, montaj kitindeki yönlendirmeleri takip etmeniz daha doğru olur. Kondensör ateşleme sistemi olan daha eski modellerde acil durum anahtarına şaseleme yapılmalıdır.

İki dümen mahalli olan teknelerde her iki tarafa da aynı uygulama olmalıdır. Acil durum anahtarı takarken bağlantıları çok iyi yaptığınızdan emin olun. Sıvı elektrik bandı ya da ısıyla daralan borulardan kullanın. Eğer anahtar kablolarınız (alüminyum kumanda paneli gibi) metal yerlerden geçiyorsa, onları kauçuk halkalarla emniyete alın. Motoru çalıştırın, acil durum anahtarını çekip motorun hemen durup durmadığını kontrol edin.