Eruç'tan bir tur daha


Pek çok dünya rekorunun sahibi Erden Eruç 2026 Golden Globe Race’e katılacak.

06.12.2023
Yelken dünyasının en zorlu ve prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen Golden Globe Race'te (Altın Küre Yarışı) yer alacak sayılı isimden biri olacak Erden Eruç, solo turda hiç durmadan 30.000 deniz mili mesafeyi katederek dünya turunu tamamlama hedefinde.
6 Eylül 2026’da başlayacak yarışa, 1976 Alan Hill yapımı Clara isimli Biscay 36 yelkenlisi ile katılacak olan Erden Eruç, 2007 ve 2012 yılları arasında kendi kas gücüyle devrialemi başaran ilk kişi olarak sırasıyla Pasifik, Hint ve Atlas Okyanusu’nu kürek ile geçen isim.
 
 
18 adet Guinness Dünya Rekoru sahibi olan Eruç, New York merkezli dünyaca ünlü Kaşifler Kulübü'nden 2013 Liyakat Ödülü'nü almış ve aynı yıl Outside dergisi tarafından ‘dünyada maceranın çehresini değiştiren dokuz kişiden biri' de seçilmişti.
 
 
Startı, dört yıl aradan sonra 2026 yılında Fransa’nın Atlas Okyanusu kıyısındaki Les Sables d’Olonne’dan verilecek olan retro yarışın en temel özelliği; tek başına ve yardım almadan dünyayı dolaşacak yarışçıların modern teknolojik ürün, ekipman, navigasyon ve iletişim teknolojilerini kullanamamaları.