Duo Challenge4seas ekibinin hedefi 12 gün


Tolga E. Pamir ve Sevda Ersezer, Türkiye Turu Rekoru referans zamanlamasını kırmak için Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru 12 günde geçmeyi hedefliyor.

2021’de tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu olan Tolga E. Pamir’e bu sene Duo Challenge4seas projesinde Sevda Ersezer eşlik ediyor. İkili açık deniz yelken sporunda kadın-erkek eşitliğine dikkat çekerek denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmayı ve Gökova kardeşlerin 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyede tamamladıkları Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru 12 günde geçmeyi hedefliyor.

Gökova Kardeşler

Rekor denemesi için İstanbul’dan start limanına doğru yola çıkan Pamir ve Ersezer, bu seyir için Meteorolog Christian Dumard’la birlikte çalışıyor. Dumard Fransa’da açık deniz yarış ekiplerinin dünya turu ve Atlantik geçişi rekorlarının danışmanlığını üstlenmiş bir uzman.

Hedef Dünya Rekorlar Listesi

Pamir ve Ersezer’in süresi WSSR (World Sailing Speed Record Council/Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) tarafından tekneye yerleştirilecek özel tracker ile takip edilerek kayıt altına alınacak. Bu takip doğrultusunda ise rekor parkuru ve süresi, uluslararası rekorlar listesine tanımlanarak bir ilk gerçekleşmiş olacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Pamir “Bu organizasyonun uluslararası bir platformda tanınmasının, ülkemiz karasularında dünya yelkencilerinin katılımına ivme vereceğine inanıyorum. Bu tip rekorları takip eden ekiplerin, böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

Duo Challenge4SEAS/Türkiye Turu Rekoru hakkında

Yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla Tolga Pamir öncülüğünde hayata geçirilen proje, Türkiye Yelken Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez kayıt altına alındı.

Rekor denemesi kapsamında; Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgâr gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. Bin 500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye’de karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, bu sene Sevda Ersezer ile birlikte Duo Challenge4seas’te aynı parkuru 12 günde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İletişim sponsorluğunu Naviga’nın üstlendiği, Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek bu rekor denemesinde ikiliye; Maçkolik, Masomo, Admost, Tiramisu, Chantuque markaları eşlik edecek. Teknik malzeme konusunda ise Musto/Sportworks, Nautix, Sorg Yelken ve Quantum Sails destek oluyor.

 

@challenge4SEAS

#4denizemeydanoku