Dijital, güvenli ve bol kampanyalı


Yeni nesil uygulamasıyla (Setur Marinas app) dijital çağa hızla ayak uyduran Setur Marinas, pandemi sürecinde ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ alan ilk marina zinciri oldu.

2020 yılı zorlu bir dönemdi, marinacılık sektörü nasıl etkilendi?

Setur Marinaları olarak pandemi sürecinde de kesintisiz müşteri memnuniyeti ilkemizle faaliyetlerimizi yürütmeyi sürdürdük. Bir yılı aşkın süredir tüm dünyayı etkisi altına alınan Coronavirus (COVID-19) salgınını hep birlikte güvenli bir şekilde atlatmak ve iş sürekliliğimizi sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldık. İşimizin sürdürülebilirliğini sağlamanın yanı sıra çalışanlarımız, müşterilerimiz, iş marina ortaklarımızla birlikte toplumun sağlığı ve güvenliği temel önceliğimiz oldu. Bu sorumluluğu hayata geçirirken çalışanlarımız ve çalışma ortamlarımızı pandemi risk ve acil eylem planlarını hızlıca uygulamaya geçirmek üzere hazır hale getirdik. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde olası senaryoları dikkate alarak üretim, tedarik ve iş programlarımızı, personel ve vardiya planlamalarımızı ve sunduğumuz hizmetlerimizin sürdürülebilirliğini en iyi şekilde sağlamak için çalıştık.

İş yapış şekillerinizde neler değişti?

Aslında hayatımıza giren yeni dönemle birlikte çok fazla değişim oldu. Bu süreçte fark ettik ki işimiz gereği saha çalışanlarımızın hastalanma gibi bir lüksü olamayacaktı. Bizlere emanet edilmiş teknelerin 7/24 her türlü hava şartlarında korunması ve kollanması gerekiyordu.

İlk etapta hızlıca çalışanlarımızın sağlığını esas alacak birçok aksiyon planını devreye aldık ve iş yeri hekimlerimizden destek alarak COVID-19 virüsü hakkında detaylı bilgilendirme Setur Marinas Ayvalık naviga 023 metinleri oluşturup online eğitimler tertip ettik. Setur Marinaları olarak COVID-19 Eylem Planı’nı devreye alıp marina sahalarına girişlerde güvenlik kontrolü esası ile ateş ölçümü uygulamasına başladık; dezenfektan, maske ve eldiven kullanımlarını zorunlu hale getirdik.

Bu sürecin en başından itibaren tüm marinalarımızda ekiplerimiz enfekte olmamak için tüm kurallara uyup azami özen göstererek canla başla, özveriyle çalıştılar ve çalışmaya devam ediyorlar. Pandemiyle birlikte misafirlerimizin marinalarda geçirdiği zaman arttığı için misafirlerimizin de beklentileri doğal olarak değişti. Bu yoğun dönemi hem çalışanlarımızın hem de misafirlerimizin sağlıkla atlatabilmesi için elimizden gelenin en iyisi yapmaya çalıştık. Bu vesile ile Setur Marinalar olarak tüm çalışma arkadaşlarıma bu olağanüstü dönemdeki özverili ve son derece dikkatli çalışmaları nedeniyle huzurlarınızda teşekkür ederim.

  

Teknik açıdan ne gibi farklılıklar oldu ve bunlardan hangilerinin kalıcı olacağını düşünüyorsunuz?

Pandemi öncesinde de yatırımlarımızı artırdığımız dijitalleşme süreci hız kazandı ve bunun kalıcı olacağını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi biz denizciler için mobil hayat her zaman çok önemli bir unsurdur. Bilgiye anında erişmek ve pratik bir şekilde işlem yapabilmek her zaman denizde ve karada hayatı kolaylaştırıyor. Biz de yatçılarımızın online işlemlerini daha konforlu yapabilmesi için mobil uygulamamızı yenileyerek daha etkin ve hızlı bir hizmet sunmaya başladık. Uygulama üzerinden teknesiyle ilgili rezervasyon ve rezervasyon takibi, sözleşme görüntüleme, kredi kartı ile ödeme yapma, hesap bakiyesi ve detaylarını inceleme gibi işlemler, kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Ayrıca uygulama ile tüm Setur Marinaları’nı ve çevresini özellikleriyle inceleyip kampanyaları anlık takip etmek de mümkün oluyor.

Biyometrik imza projemizle sözleşme imza sürecini tek bir imza ile tamamlamayı hatta yatçımızın marinaya uğramadan bu süreci uzaktan yapabilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Tekne durum takip projemizle yatçımızın teknesiyle ilgili durum değişikliklerini (ısı, nem, hareket vb.) anlık olarak mobil uygulamamız üzerinden takip edebilmesini planlıyoruz. Özetle yatçılarımızın hayatına değer katacak, kolaylaştıracak dijital dönüşüm projelerimizin tamamlanması için çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Marina sektöründe ‘Güvenli Turizm Sertifikası’nı alarak bir ilke imza attınız, gerçekleştirdiğiniz düzenlemeleri paylaşabilir misiniz?

COVID-19 sürecinde ziyaretçilerin tesislerde güvenle konaklamasına imkan veren ve Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde hayata geçirilen ‘Güvenli Turizm Sertifikası’nı marina sektöründe ilk kez Setur Marinaları olarak biz aldık. Setur Marinaları programın gerekliliklerini yerine getirerek konuklarına Güvenli Turizm Sertifikası’yla hizmet vermeye başladı. Sertifika, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm ziyaretçiler için ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi tedbiri kapsıyor. Marinalarımız sertifika başvurusunun ardından girdiği süreçte ilgili kuruluşun gönderdiği denetçi tarafından tesisleri hijyen ve sağlık konusunda denetlendi. Aynı zamanda periyodik olarak kriterlere uygun hizmet verip vermediği de kontrol edildi. Güvenli Turizm Sertifikası’na sahip olan Setur Marinaları’na gelen konuklar, belgenin üzerindeki kare kod sayesinde de tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabiliyorlar.

Bu zor zamanlarda marina zinciri olarak yaptığınız kampanyalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Setur Marinaları kuzeyden güneye Kalamış&Fenerbahçe, Yalova, Ayvalık, Midilli, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Kaş, Antalya ve Finike olmak üzere Akdeniz, Ege çanağını saran toplam 10 marinasıyla denizcilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Sahip olduğumuz bu avantajı müşterilerimiz için de fırsata dönüştürüyoruz. Hayata geçirdiğimiz zincir marina uygulamaları Setur Marinaları’nı Türkiye ve dünyadaki pek çok marinadan farklılaştıran önemli bir özellik. Sinerji Zincir Kampanyası ile herhangi bir Setur Marinası ile yıllık sözleşme yapanlar, her Setur Marinası’ndan 30’ar gün ücretsiz konaklama hakkı kazanıyor. Kampanya bir marina ile yıllık bağlanma sözleşmesi imzalayanlara diğer dokuz marinada birer ay olmak üzere dilediğince gezmesine imkan tanımaya devam ediyor. 30 gün ücretsiz konaklama sonrası 60 gün %50 indirimli ve %50 indirimli konaklamaların da 30 günü yıllık sözleşmeye hediye ediliyor.

Aynı zamanda Setur Marinas mobil uygulaması üzerinden rezervasyonunu tamamlayanlar, 2021 Mayıs ayına kadar kışlama kampanyasının indirimli fiyatlarıyla denizde kalıyor. 15 Mayıs 2021 tarihine kadar geçerli olacak kampanya kapsamında Setur Marinas Yalova’da %50, Ayvalık, Çeşme ve Netsel Marmaris marinalarında %40, Midilli’de %35, Kaş ve Finike’de %30 indirimden yararlanabiliyorlar.

Toplamı 12 aya gelen sözleşmelerle Setur Marinaları’nın sizin seçeceğiniz iki veya üç marinasında avantajlı yıllık bağlama fiyatları ile konaklama fırsatı sunuluyor. Günlük sözleşmelere ödenen ücretler de kumbaraya aktarılarak, yıllık bağlama sözleşmesine indirim olarak yansıtılıyor. Yıllık sözleşmesi olanlara teknelerini satılığa çıkardıklarında ücretsiz iki lift, satış sonrası ise sözleşme devri ve %50 indirimli konaklama imkânı sunuluyor. Yeni tekne sahipleri de son iki yıl içerisinde alınan sıfır teknelerin ilk çekme ve atması ile bağlama sözleşmesinin ilk yılına %10, ikinci yılına %5 indirim hediye. Yıllık bağlama sözleşmelerinde ise her yıl için %2, 10. yıl %20, 11. yıl ve sonrasında %25 indirim fırsatı da devam ediyor.

Setur Marinas’ın halihazırdaki müşterileri ise yıllık sözleşme yapmak amacıyla getirecekleri her bir arkadaşı ve kendisi için 30’ar gün ücretsiz konaklama kazanıyor. Bağlı bulunan marinada karaya çekilemeyen tekne için başka bir Setur Marinası’nda ücretsiz kara park, çekme ve atma hizmeti, yıllık sözleşmeli tekneye acil durumlarda ücretsiz kara park ve %50 indirimli çekme ve atma hizmeti de veriyoruz.

Türkiye ve yakın ülkelerin kıyıları marina için uygun ve bununla birlikte ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Bu kapsamda yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Turizm vizyonu ile istihdam sağlamak, bölgenin emlak değerini yükseltmek, kültürel ve sosyal anlamda gelişimini sağlamak, turizmde ürün çeşitliliğini artırarak ticari ekonomik faydalar sağlamak gibi konularda ne kadar çok değer katılırsa ilgili bölgede yat turizmi de o kadar çok gelişir. Türkiye’de marinacılık sektörü, 2014’e kadar hızlı bir büyüme performansı gösterdi. Ege-Akdeniz çanağı boydan boya marinalarımızla sarılı. Marmara’dan başlayan Ege ve Akdeniz’le devam eden 700 deniz miline yayılmış 10 durağımızla hizmet veriyoruz. Türkiye’de ise, 50’nin üzerinde marina var ve 24 bin (deniz ve kara) kapasiteye sahibiz ülke olarak. Bu da Akdeniz Çanağı içerisinde %4’lük bir paya isabet ediyor. Ancak tekne sayısındaki büyüme, maalesef kapasite büyümesi ile orantılı değil. Örneğin; son beş yıl toplamında marina kapasitesi %24 artarken, tekne sayısındaki artış ise %5 ile sınırlı kalmıştı. Ancak geçen yıl ve bu yıl tekne satışlarının yukarı doğru bir ivme kazandığını görüyoruz. Bu da ülkemizdeki tekne turizmi açısından güzel bir gelişme. Tüm dünyanın birlikte yaşadığı bu durumdan yine hep birlikte kurtulacağımıza ve turizmin tekrar eski canlılığına kavuşacağına hatta bu aranın eskisine oranla daha da canlanmasına neden olacağına inanıyoruz.

Yeni sezon için beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Operasyonel gereksinimlere yönelik getirdiği yenilikçi yaklaşımları ile diğer marina işletmeleri tarafından da takip edilen Setur Marinaları’nın en önemli misyonu; denizciliği, deniz turizmini, yelken ve diğer deniz sporlarını tanıtmak, sevdirmek ve yaymaktır. Bu misyonun bir gereği olarak, Yunanistan anakara ve adalarını da kapsayan Ege Yat Rallisi’ni düzenliyor, birçok yat yarışı ve organizasyonu ile birlikte yelken kulüplerine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’deki lider pozisyonumuzu ve pazar payımızı büyüterek korurken, yurt dışında da marina sayısını artırarak uluslararası bir marka haline gelmeyi hedefliyoruz. Setur Marinaları olarak bu amaçla yurt içi ve yurt dışında ortaya çıkan imkanları yakından takip ediyoruz.