DAME 2021 Ödülü’nün sahibi Volvo Penta Asisted Docking


Tekne ekipman ve aksesuar fuarı METSTRADE kapsamında düzenlenen DAME Ödülleri’nde Volvo Penta Asisted Docking adı verilen yanaşma sistemi büyük ödülü kazandı.

Yenilikçi tasarımının yanı sıra yaratıcı bir bakış açısıyla sürekli olarak geliştirilmesi sistemin ödüle layık görülmesini sağladı. Sektörün tam entegre çalışan ilk yanaşma yardımcısı olarak tanımlanıyor ve pervaneden dümene kadar yanaşmada kullanılan tüm ekipmanı kontrol ediyor.

Yanaşma sırasında rüzgâr ve akıntının etkisini ortadan kaldırarak, hassas manevralar yapılmasını sağlıyor. Sistem Volvo Penta IPS’i (Inboard Performance System) tamamen farklı bir şekilde kullanılmasına imkan veriyor.

Markanın ‘kolay tekne kullanımı’ felsefesiyle geliştirdiği bu uygulama sadece büyük ödülü almakla kalmadı, ‘makine, tahrik, mekanik ve elektrikli sistem ile donanımlar’ kategorisinde de ödüllendirildi. Deneyimli olmayan denizcilerin korkulu rüyası olan yanaşma manevraları, bu sistem sayesinde joystick ile yönetilen kolay bir operasyona dönüşüyor. Dümen başındaki kişinin düşünmek için daha fazla zamana ihtiyacı varsa, elini joystick'ten çekebiliyor ve tekne, tekrar dokunana kadar aynı konumu koruyabiliyor.

Bir yıl aranın ardından artan COVID-19 vaka sayılarının gölgesinde yapılan METSTRADE DAME Ödülleri’nin Jüri Başkanı Andre Hoek, “2019’da fiziksel olarak bir araya gelebildiğimiz son etkinlikten bu yana düna çok değişti. Pandemi kısıtlamaları çevreye olan duyarlılığımızı artırdı. Denizde yaşamın faydaları iki yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz şekilde yeni nesli etkisi altına aldı. Sürdürülebilir ürünlerin yaşam döngüsü ve yeni başlayanlar için tekneciliği ulaşılabilir hale getirmek kritik tasarım öncelikleri halini aldı. Bu nedenle Volvo Penta Assisted Docking DAME’in en iyisi oldu. Bu ürün, harika tasarımı gelişen teknolojiyle buluşturarak başlangıçtaki engelleri ‘güvenle’ kaldırabilen harika bir örnek.”

Denizler için 15.450 euro

DAME katılımcıları tarafından sosyal sorumluk için 15.450 euro toplandı. Her yıl METSTRADE organizatörleri, DAME Tasarım Ödülü kayıt ücretlerini, topluma kazandırmanın bir yolu olarak seçilen hayır kurumlarına bağışlıyor. 2021’de bağış için Blue Marine Foundation'ı (BLUE) seçildi. Bu yılki fonlar, İskoçya'nın doğu kıyısındaki Berwickshire Deniz Koruma Alanı'nda deniz yaşamını ve çevreyi koruma projelerine yardımcı olacak.