Çoklu dönüşümler


Denizdeki atık ağlara karşı ortak mücadele: Samsung, Akdeniz Koruma Derneği ve Onaranlar Kulübü deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bir araya geldi.

Deniz kirliliğine dikkat çekmek ve biyoçeşitliliği korumak amacıyla, Samsung Türkiye’nin de desteklediği, Akdeniz Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, denizden 10 tonun üzerinde atık ağ çıkartıldı. Çıkartılan ağların bir kısmı, Samsung Türkiye ve Onaranlar Kulübü iş birliğiyle ‘ileri’ dönüştürüldü.

Denizlerde yıllarca varlığını sürdürebilen ve milyonlarca deniz canlısının yaşamını etkileyen, kaybolan veya bırakılan ağlar, en tehlikeli plastik atıklardan biri olarak biliniyor. Samsung Electronics Türkiye, Akdeniz Koruma Derneği'nin Endangered Landscapes Programme ve Blue Marine Foundation ile iş birliği yaparak gerçekleştirdiği ‘Bozburun Clean-Up Operasyonu’nun bir bölümüne destek verdi. Bu proje çerçevesinde, Muğla'nın Bozburun beldesinde başlatılan çalışmada, denizde yıllardır duran atık ağlar temizlendi. Proje kapsamında Bozburun’da 10 tonun üzerinde atık ağ toplandı. Kaybolan veya bırakılan, tekrar yüzeye çıkartılamayan bu ağlar, yıllar boyunca çeşitli deniz canlılarının yaşam alanlarına tuzak olarak kalıyor. Deniz akıntıları ve rüzgarların etkisiyle sürüklenen atık ağlar, balıklara, deniz memelilerine ve diğer deniz canlılarına dolanıp hayatlarını kaybetmelerine neden olurken, bölgedeki habitata da büyük zarar veriyor.

Akdeniz Koruma Derneği konuyla ilgili, “Denizde kaybolan veya bilerek bırakılmış atığa dönüşen ağlar, doğada çözünmemekle birlikte, pasif olarak avlanmaya devam edebiliyor. Ayrıca denizel habitatların üzerini kaplayıp ışık ve oksijen geçirgenliğini azaltarak deniz çayırları, mercan resifleri gibi önemli yaşam alanlarını tehdit ediyor. Mikro plastik kirliliğine de neden olan atık ağlar, denizlerdeki biyoçeşitliliği olumsuz etkiliyor. Akdeniz Koruma Derneği olarak kurulduğumuz 2012 yılından beri bu ağların deniz yaşamından uzaklaştırılması için temizleme çalışmaları yürütüyoruz. Bozburun’da gerçekleştirdiğimiz temizlik operasyonu oldukça kapsamlı ve  bölgedeki deniz yaşamı için etkili oldu. Samsung ve Onaranlar Kulübü ile kurduğumuz iş birliğiyle denizdeki atık ağlara yönelik gerçekleşen bu atölyenin konuya dikkat çekmek için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruzşeklinde konuştu.

Samsung Türkiye ayrıca, Onaranlar Kulübü ile gerçekleştirdiği bir iş birliği  kapsamında, Akdeniz Koruma Derneği tarafından denizden çıkartılan atık ağların bir kısmının atölye çalışması ile aydınlatma  aksesuarlarına dönüştürülmesini sağladı. Çevre çalışmalarıyla sanatın inovatif gücünün bir araya gelmesinden büyük mutluluk duyduklarını ve ileri dönüşümle yeni nesneler yaratmanın kıymetini dile getiren Onaranlar Kulübü, açıklamasında proje hakkında şu cümlelere yer verdi: ‘‘Deniz kirliliği, uzun yıllardır denizde yaşayan canlıların hayatlarını tehdit eden dünyanın en önemli çevre kirliliği problemlerinden biri. Bu kirliliğin sebeplerinden biri olan kaybolmuş veya bırakılmış ağlara dikkat çekmek için yaptığımız ileri dönüşüm atölyesinde, deniz diplerinden toplanan atık ağları aydınlatma birimlerine dönüştürdük. Bu projeyle birlikte doğaya verilen zararın etkisini azaltmak için ileri dönüşüme ve her bireyin katkısına ihtiyacımız olduğunu vurgulamak istedik. Umarız bu tür girişimler, dünya genelinde daha çok farkındalık yaratarak, toplumların denizlerimizi ve doğamızı korumalarına ilham verir. İleri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımı konusunda bugüne kadar attığımız adımlar, gelecekte de bu alandaki çalışmalarımızın genişlemesiyle sürecek.’’

Samsung Electronics Mobil İş Birimi Başkan Yardımcısı Murat Azdemir: “Samsung'un çevresel vizyonu, enerji ve su tüketiminin azaltılması, sıfır karbon emisyonu hedefi, yenilenebilir enerji kullanımı gibi geniş kapsamlı taahhütleri bünyesinde barındırıyor. Ürün yaşam döngüsünün tamamını kapsayarak hammadde tedarikinden atıkların geri dönüştürülmesine kadar uzanan bir yaklaşım benimsiyoruz. Bu vizyon, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının artırılmasıyla doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor. Örneğin yeni katlanabilir cihazlarımız Samsung Galaxy Z Flip5 ve Z Fold5’te önceki modellere göre daha geniş bir geri dönüştürülmüş malzeme yelpazesi kullanıldı. Samsung olarak, sürdürülebilirliği ve inovasyonu birleştirerek geleceğe yönelik sözlerimizi güçlendirirken çevresel sorumluluğumuzu yerine getirme yolunda ilerliyoruz. Bu kapsamda bir örnek teşkil ettiğini düşündüğüm bu projenin gerçekleştirilmesi dolayısıyla son derece mutlu ve gururluyum" ifadelerini kullandı.