Çevreci gençler yetişiyor


Sea Beyond adındaki program kapsamında ‘deniz elçileri’ olan gençler, okyanusların korunması adına farkındalık yaratacak projeler geliştirdi.

Lüks sektörünün liderlerinden biri olan Prada S.p.A.’nın çatısı altında, Miu Miu, Church’s ve Car Shoes gibi markalar; Marchesi 1824 ile faaliyet gösterdiği yemek sektörü dışında lisanslı gözlük ve parfümleri de var. 14.000 kişinin bünyesinde çalıştığı grubun ürünleri dünyada 70 ülkede satılıyor. ‘Bunların denizle ne ilgisi var?’ sorusuna cevabımız, Prada’nın sürdürülebilirliği bir şirket kültürü olarak kabul etmesi ve denizden toplanan plastikleri üretimde kullanması. Prada, sentetik naylon üreten İtalyan firması Aquafil ile iş birliği içerisinde ReNylon adı verdiği bir dokuma geliştirdi. Geri dönüştürülmüş naylonlardan imal edilen bu dokuma, ilk kez 2019’da erkek ve kadınlar için yaratılan altı çanta modeliyle Prada koleksiyonuna dahil oldu. Prada Re-Nylon koleksiyonu 2020’de daha da genişledi ve gabardin, ayakkabı, şapka, kemer gibi ürün koleksiyona dahil oldu. Hatta firma, 2021 sonuna kadar Prada amblemi taşıyan ve naylon içeren tüm ürünlerde Re-Nylon kullanılacağını açıkladı. Son olarak da Prada Re-Nylon, yeni nesillerin ufkunu açacak bir projeye imza attı. 

Sea Beyond

Birleşmiş Milletler, 2021-2030 yıllarını ‘Sürdürülebilir Gelişme için Okyanus Bilimi Dönemi’ olarak ilan etti ve 10 yılı denizlerin korunmasına adadı. Amaç temiz ve sağlıklı okyanus yaşamı için ortak araştırma ile teknolojik gelişme programları ortaya çıkararak bilim çevrelerini, hükümetleri, özel sektörü ve halkı bir araya getirmek. Mavi dünyaya ayrılan bu 10 yıl boyunca denizlerin gezegenimiz için önemini anlayan bir ‘Okyanus Kuşağı’ yetiştirilmesi adına çalışmalar yapılacağı açıklandı. Prada markası da tam bu noktada Re-Nylon ile çalışmalara dahil oldu ve Sea Beyond projesi doğdu. Projenin amacı gelecek nesillerin okyanuslar ve kaynaklarına karşı daha sorumluluk sahibi davranışlar sergilemelerini sağlamak. 

 

 

Sıra gençlerde

Birleşmiş Milletler’in 2030 Ajandası ve 17 Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri doğrultusunda geliştirilen programın ilk aşamasında dünyanın 10 şehrinden (Berlin, Cape Town, Lizbon, Londra, Mexico City, Milan, New York, Paris, Shanghai, Venedik) seçilen okulların öğretmenleri ile webinar düzenlendi. Öğretmenler okyanusların sürdürülebilirliği ile ilgili bir eğitim aldı. Katılan her okula geri dönüştürülmüş kartonlardan ve eğitim materyallerinden oluşan ‘Sea Beyond’ paketleri yollandı. Projenin ikinci aşamasında ‘deniz elçileri’ olarak adlandırılan öğrencilerden, okyanusların korunması ile ilgili bir yarışmanın parçası olarak farkındalık kampanyası geliştirmesi istendi. 26 Mart 2021’de yapılan sanal ödül töreninde projenin kazananı açıklandı. Prada Group Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Lorenzo Bertelli ve Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu Yönetici Sekreteri Vladimir Ryabinin’in düzenlediği etkinlikte 300 öğrencinin çalışmalarını değerlendiren jüri de şu isimler vardı: İtalyan yazar Alessandro Baricco; sualtı araştırmacısı, oşinografik kaşif ve çevreci Fabien Cousteau, çevreci sanatçı Anne de Carbuccia, deniz bilimci ve sosyal girişimci Kerstin Forsberg ve İtalyan altın madalyalı serbest dalışçı Alessia Zecchini. Portekiz’den bir okul öğrencilerinin hazırladığı Plastik Denizi isimli kısa çizgi film, bu yarışmanın birincisi oldu ve eğitim araçlarına aktarılmak üzere 5.000 euro kazandı. Lizbon Agrupamento de Escolas de Vialonga öğrencilerinin çektiği film, plastik kirliliğine odaklanırken aynı zamanda plastik atıkların nasıl toplanacağı ve geri dönüştürüleceği konusuna da değiniyor. Bizlerin de geleceğe dair umutlarını yeşertiyor. 

Birinci olan proje 'Plastik Denizi'