Bulaşık yıkamanın tasarruflu yolu: Eviyede deniz suyu musluğu


Eviyede deniz suyu musluğu bulundurmak, teknede bulaşık yıkamanın getirdiği fazla su tüketiminin olumsuz yönlerini telafi ediyor.

Bu yazı Naviga'nın 2021 Mayıs sayısında yayınlanmıştır.

Bazılarınıza ilginç gelecek ama tecrübelerim teknede en çok su tüketiminin bulaşıklardan kaynaklandığını söylüyor. Bulaşık yıkarken evden taşıdığımız alışkanlıkla musluğu hep açık bırakırırız. Eski denizcilerin yaptığı gibi eviyenin içini su ile doldurup yıkamak bir çözüm olabilir ancak küçük tekne eviyesinde tam bir çileye dönüşebilir. Halbuki bu işin çok basit bir çözümü var: Eviyede bir deniz suyu musluğu.

YAZI: MURAT YAHYAOĞLU (KAYRA YELKEN)

Teknede su kullanımı çok mühim bir konudur. Eğer daha uzun seyirler ve daha bakir koylar, bölgeler peşindeyseniz, bu konunun ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Modern dünya nimeti olarak büyücek teknelerde bu amaçla su yapıcılar kullanılmaya sıkça başlandı. Ancak su yapıcılar için teknenizde yeterli yer olmayabilir veya oldukça yüksek olan maliyetleri bütçenizi aşıyor olabilir. Ayrıca tükettikleri elektrik de cabası. Bakımı, filtreleri derken sade bir tekne hayatı yaşamak isteyenlere zahmetli gelebilir. Bu durumda geriye tasarruf yapmak kalıyor. Duş mu almayalım, ellerimi mi yıkamayalım dediğinizi duyar gibiyim. Bazılarınıza ilginç gelecek ama şu ana kadarki tecrübelerimde gördüm ki teknede en çok su tüketimi duştan değil bulaşıklardan kaynaklanıyor. Beş-altı kişilik yarı gezi, yarı eğitim amaçlı ekiplerle seyre çıktığımda ilk gün su kullanımı konusunda hiç uyarıda bulunmam. Ve ilk depomun (230 litre) 24 saatte bittiğini görürüm genellikle. İlk depo bitince de ekibe bir brifing veririm. En çok su tüketiminin nerelerde gerçekleştiğini, rotamız üzerinde su alabileceğimiz yerlerin ne kadar kısıtlı olduğunu, su bağımlılığımızın bizi ne kadar kısıtladığını anlatırım ve bu tekneye ilk adım attıklarında ekibe vereceğim brifingden çok daha etkili olur. Bu brifinglerde en gereksiz su tüketiminin bulaşık sırasında olduğunu tespit ederiz genelde. Duş alırken suyu açık tuttuğumuz süre çok kısıtlıdır. Bulaşık yıkarken ise evden taşıdığımız alışkanlıkla musluğu hep açık bırakırız. Annelerimizin yaptığı gibi eviyenin içini su ile doldurup yıkamak da bir çözüm olabilir ancak küçük bir tekne eviyesinde hele sayınız iki-üç kişinin üzerindeyse tam bir çileye dönüşebilir. Halbuki eskilerin kullandığı ama bugünlerdeki teknelerin neredeyse hiçbirinde görmediğimiz çok basit bir çözümü var. Eviyede bir deniz suyu musluğu. Evet, bulaşıklarınızı deniz suyu ile yıkamanızı öneriyoruz. Deniz suyuna güvenmeyenler için şöyle bir sorumuz olacak. Az önce o denize girmediniz mi? Dolayısıyla o deniz suyu ağzınızdan burnunuzdan gözünüze kadar tüm mukozanıza temas etmedi mi? Tabii ki bazı marinalardaki kuşkulu sular bizim konumuz dışı. Ama marinadaysanız zaten bulaşıklarınızı ‘bulaşıkhanede’ yıkıyorsunuz, bu durumda tatlı su sorununuz olmayacaktır değil mi? Ayrıca inanın bana öyle yerler gördüm ki musluktan akan su denizdeki sudan çok daha kirliydi. Tuzlu suyla içiniz rahat etmeyecekse bulaşığı en son tur tatlı sudan geçirebilirsiniz.

Ayak pompaları

 

Eviyemize tuzlu suyu nasıl getireceğiz?

Tabii bu işlemi denizdeyken değil, karadayken yapabileceğinizi de unutmamak lazım.

Dört parça ekipmana ihtiyacınız olacak: Knistin vanası, hortum, musluk ve pompa. Pompayı elektrikli veya manuel seçebilirsiniz. Manuel pompalarda, pedallı, zeminden butonlu ya da elden pompalılar arasında bir seçim yapabilirsiniz. Elektrikli pompalar da elektrik tüketimi açısından düşündürücü olabilir. Tercih sizin. Bu amaçla üretilmiş elektrikli pompalar kinistin vanasına yakın bir yere konmalı. Tabii hidrofor pompası amaçlı pompalardan da kullanabilirsiniz ancak pek fazla basınca ihtiyacınız olmayacağı için daha az gürültülü pompaları tercih etmeniz daha mantıklı olabilir.

Açılıp kapanan ayak pompası

 

İlk olarak vanayı nereye takacağınıza karar verin. Eviyenin alt dolabındaki sintine bölümü ya da eviyenin önüne yakın farş tahtası altı sintine bölümü en ideal yerler olacaktır. Ama eviyenin su çıkışına yakın bir yere koymayın ki bulaşık suyunu yeniden içeriye eviyeye çekmeyin. Mesafeyi çok uzun tutmamak sistemin sağlıklı çalışması açısından faydalı olacaktır.

  

www.kayrayelken.com