Bu güç efsane değil gerçek


Mercury Marine, yeni dıştan takmalı motoru V12 600 HP Verado’yu denizseverlere tanıttı.

Mercury, ‘sektörde ilk, en güçlü ve en yetenekli’ sözleriyle tanıttığı dıştan takmalı yeni motoru ile yüksek beygir gücü pazarını genişletmeyi sürdürüyor. Müşteri beklentilerine uygun olarak çok geniş bir yelpazede motor üretimi yapan firma, bunu geliştirme hedefinden de sapmıyor. Denizlerdeki daha büyük tekne talebi, doğal olarak performans beklentilerini de artıyor. Mercury, V12 600 HP ile tekne üreticilerinin daha iyi, daha yetenekli, daha güçlü motor arayışına cevap vermeyi amaçlıyor.

Mercury V12 Verado’nun birçok yenilikçi özelliği var. Ağır tekneleri planing’e kaldırmak ve nominal bir hıza yükselmek için etkileyici tork üreten, atmosferik, geniş motor hacimli (7,6 litre), dört eksantrik milli bir bloğa sahip.

Mercury’nin ‘sektörde bir ilk’ olarak tanıttığı yeniliklerden biri de, dıştan takma motorda ilk defa iki vitesli otomatik şanzıman sunması. İki vitesli otomatik şanzımanı, motor devrini optimize ederek, seyirde güçlü hızlanma ve yüksek verimli performans sağlıyor

Yine ilk defa bir dıştan takmalı motor üzerindeki yönlendirilebilir dişli kutusu, sualtında bağımsız olarak dönerken, motorun arka ayna alanından tasarruf sağlayan sabit bir konumda kalması markanın altını çizdiği bir özellik. (Motor sabit kaldığı için manevra için bırakılan boşluk alana gerek kalmıyor.) Bu sayede çok motorlu konfigürasyonlarda daha fazla alan ve seri kullanım için daha geniş bir direksiyon açısı mümkün oluyor. Mercury V12 Verado, çiftli ters yönde dönen pervanelerin yardımıyla, yanaşma ve diğer yakın mesafeli manevralar için suda daha iyi tutunma sunuyor.

Mercury’nin yüksek beygir gücündeki üretim deneyimi, bu modeli de yakıt ekonomisi ve uzun menzil açısından beklentilerin üstüne çıkarıyor. Firma, bu dıştan takma motorun 2008’den bu yana 1,5 milyar dolardan fazla yatırım yapılan Ar-Ge ve üretim departmanının ürünü olduğunu belirtirken şunları da ekliyor: “V12 Verado dıştan takma motor, tekne kullanıcılarının istediği her şeyi ve daha fazlasını yüksek beygir gücüne sahip bir motorda sunmaktadır. V12 Verado, teknelerin iskele yakınında manevra yapmasını kolaylaştırır ve tüm hızlarda çürük su yapmasını azaltır. İnanılmaz derecede yakıt verimliliği sunar, böylece tekne sahipleri daha uzağa gidebilir ve daha uzun süre denizde kalabilirler. Ürün o kadar akıcı ve sessizdir ki motorlar çalışırken yanında rahatlıkla bile sohbet edebilirsiniz. Dayanıklı, güvenilir, pratik ve bakımı kolaydır.”

Mercury Marine V12 Verado, 2021 yazından itibaren Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında satışa sunulacak.

http://www.mercurymarine.com/en/us/