Bir nefes mavi


Garanti BBVA, DenizTemiz Derneği/TURMEPA Mavi Nefes Projesi’ni başlattı.

Garanti BBVA, DenizTemiz Derneği/TURMEPA deniz kirliliğini önlemek adına Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek için Mavi Nefes Projesi’ni başlattı.

Müsilaj sorununun çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde kurulan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı Koordinasyon Kurulu’nda yer alan TURMEPA, Garanti BBVA desteğiyle öncelikle denizlerdeki genel kirliliğin önüne geçmek ve müsilajla mücadele etmek için çalışacağını açıkladı. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetlerle bugüne kadar sürdürülebilir kalkınmaya 51 milyar TL’yi aşan kaynakla katkı sağladık. Garanti BBVA olarak, bu konuda çözüm üretmek için çalışmaya hazırız. Denizlerimizin temizliğinin yanı sıra, problemin giderilmesinde büyük etki yaratacak ileri biyolojik arıtma sistemleri altyapılarının kurulması için hem finansman sağlamak hem danışmanlık vermek için de buradayız. Proje finansman alanındaki bilgi ve tecrübemizi ülkemizin menfaatleri için kullanmayı kendimize görev ediniyor, ihtiyacı olan yerel yönetimlere bu konuda bilabedel danışmanlık vermek istiyoruz” dedi. TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Üç yılı kapsayacak bu projede iki deniz süpürgemizle İstanbul Boğazı’na atılan katı atıkları toplayacağız, deniz yüzeyinde oluşan kirliliğin giderilmesine katkı sağlayacağız. Eğitim bizim her zaman önceliğimiz. ‘Mavi Nefes Projesi’yle gerçekleştireceğimiz eğitimlerle üç yılda Marmara’yı çevreleyen yedi ilimize uzanmayı hedefliyoruz. Bu projeyle birlikte ilk defa Mavi Nefes Eğitim Otobüsümüz de yola çıkıyor. Bunun da mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”

TURMEPA ayrıca Uluslararası Kıyı Temizleme (International Coastal Cleanup-ICC) kampanyası çerçevesinde 18 Eylül’de temizlik etkinlikleri gerçekleştirdi. Altı farklı bölgede (İstanbul, İzmir, Antalya, Fethiye, Kocaeli ve Samsun) 600 gönüllü 2.500 kilogram atığı toplayarak denizlere ulaşmasını önledi.