Bir, iki, üç, dön!


Kuyruklu teknelerde dönüşlerde motorun ayarını (trimini) deniz koşullarını gözeterek yapmak, sizin ve konuklarınızın rahatı için önemlidir.

Bu yazı Naviga'nın 2019 Mart sayısında yayınlanmıştır.

Dönüşünüzü üç adıma bölerek teknenin savrulmasına izin vermeden manevrayı tamamlayabilirsiniz.

1. Dönüşe başlarken

Dönüşe yaklaşırken motorunuzun ayarı yukarıda olmalıdır. Bu, hızınızı korumanızı ve teknenin dönüşe başlarken rotasını takip etmesini sağlar. Sert bir dönüşe motor tam aşağıdayken başlamayın çünkü bu, teknenin burnunun saplanmasına ya da kontrolden çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden dönüşe yaklaşırken motorun ayarını ‘seyir’ modundan aşağıya doğru alın.

2. Dönüş eğrisinde

Tekne dönüşün tam ortasına geldiğinde yavaşlamaya başladığını hissedersiniz. Motor trimi aşağıdayken ivme kazandırabilir, gerekirse rpm’i artırarak hızlanabilirsiniz. Bunun zamanlaması tekne tipine göre ya da deniz koşullarına göre (Negatif trimle dalgalı denizde daha yavaş gidersiniz.) değişebilir.

3. Dönüşü tamamlarken

Dönüş eğrisinden çıkarken motorun yeni rotanıza göre ivmelenmesi için ilk başta yaptığınızın tersini uygulayın. Seyir hızını bulana kadar motoru aşağı pozisyona getirin. Tabii şimdi farklı bir yönde seyrettiğiniz için dalga ve rüzgâra göre dönmeden öncekinden farklı şekilde seyretmelisiniz.

İPUCU: Motor ayarı yukardayken teknenin burnu kalkar. Motor ayarı aşağıdayken teknenin burnu gömülür.