Az bilinen 10 Yunan adası


Kalabalık koylardan, dip dibe bağlanmak zorunda kaldığınız iskelelerden sıkıldıysanız tavsiyemize kulak verin.

Yazı: Alim Sür

Naviga'nın Ağustos 2013 sayısında yayınlanmıştır.

1. Pelagos Adası (Kyra Panagia) 
Planitis Koyu 

39° 21.5’ K-24° 05’ D
Bir milli park olan bu adanın her havaya kapalı gizli koyuna dar bir geçitten geçilerek ulaşılır. Ağır kuzeyli havalarda iyice yaklaşana kadar belli olmayan bu geçitten, 6 metrelik derinliğine rağmen iri
dalgalarla girmek epey tecrübe ister. İçerden dışarıya çıkmak için havanın durulmasını beklemekte yarar var.
Bu koyda ne telefon çeker, ne taverna vardır, ne de liman polisi. Sadece huzur ve karanlık gecelerde yıldız şöleni size eşlik eder.
 

Doğu Sporades

2. Agios Efstratios Adası

39° 32.5’K-24° 59’D
Limnos-Midilli-Skopelos adaları üçgeni arasında yer alan bu ada, genelde transit geçildiğinden yatçılar tarafından pek bilinmez. Aslında kendine özgün mimarisiyle, sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla, tertemiz deniziyle sevimli bir adadır. Melteme bir mendirekle korunaklı limanına birkaç tekne bağlanabilir veya mendirek içine feribot manevralarını hesaplayarak aborda olunabilir.
Kısıtlı da olsa marketlerden kumanya tedarik edilebilir. Sahil muhafaza ve liman polisi vardır. Giriş-çıkış yapmak gerekir. Sert havalarda solugan yapar.

 

3. Fournoi Adası (Furni)

Ikaria ve Samos Adası arasında, sert rüzgârları ve dalgalı denizleri ile meşhur Furni Boğazı kuzeye doğru yol alan teknelerin korkulu rüyasıdır. 
Bu Boğaz’ın hemen güneyinde Furni Adası yer alır.
Bildiğimiz turistik adaların aksine burası kendi halinde, bilenlerin ziyaret ettiği huzurlu bir yerdir. Üç koyu demirlemek için uygundur. Sert havalarda kuvvetli civarna yapar, buna göre demiri sağlam atıp kıçtan koltuk almakta yarar vardır. Bu limanlar melteme korunaklıdır. 

Kladharidhi (Kampi) Koyu 

(37° 34.1’ K-26° 28.55’ D) 
Şehre en yakın olanıdır. Kıyıda taverna yer alır.
Şehir limanında yer müsaitse, gelen feribotları kollayacak şekilde ancak bir-iki tekne bağlayabilir. Uygun fiyatlı tavernalarında birbirinden güzel mezeler ve taze balık her daim bulunur. Şehirde demirlenilirse liman polisine uğrayıp giriş-çıkış yapmak gerekir.

 

DodekanIs

4. Arki Adası-Augusta Koyu

  

37° 22.7’ K-26° 44’ D
Patmos’un doğusunda yer alan bu ada temiz denizi, melteme kapalı koyları ile adeta bir Pasifik adasını andırır. Birkaç taverna, market ve kafe bulunan köy merkezi dışında hemen bir alt liman olan Stretto Koyu da korunaklıdır. Burada boş bulduğunuz bir tonoza bağlanabileceğiniz gibi, kıçtan koltuk alarak da demirleyebilirsiniz.
Kıyıda ehven fiyatları ve lezzetli yemekleriyle Isidoros ve ailesi size hizmet edecektir. Adanın güneyindeki Blue Lagoon olarak anılan lagünü görmeden ayrılmayın.

5. Lipso Adası (Lipsi)

37° 17.5’ K-26° 45.2’ D
Yıllar önce kendi halinde bir köy olan Lipsi, sevimliliğini yitirmeden turistik bir güzergâha dönüştü. Feribotların sık sık gelip gittiği bu adanın atmosferi diğerlerinden farklı olarak insana huzur veriyor.
Hele akşam olup ortalığa mis gibi ızgara ahtapot kokusu yayılınca, insan kendini ilk bulduğu tavernaya atıyor.
Bir taraftan usul usul demlenirken bir taraftan da Münir Nurettin dinlemek gayet olası. Burada her türlü ikmal yapabilirsiniz. Liman polisine uğramayı unutmayın.
 

6. Nisiros Adası

Kuzey-güney rotasında seyir yapan teknelerin çoğu kez yanından gelip geçtiği volkanik ada Nisiros hayli enteresan ve güzel bir yerdir. Ana liman olan Mandraki (36° 37’ K-27° 08.5’ D) kuvvetli meltemde solugan yapar, ayrıca feribotlara da dikkat etmek gerekir. 
Liman başkanlığı vardır.
Kumanya tedarik edilebilir. Melteme korunaklı liman kuzeydeki Palon’dur (36° 37.3’ K-27° 10.3’ D). Sahildeki tavernalar uygun fiyatla hizmet verir. Volkanın kraterine yapacağınız gezide, tepedeki güzel köye de vakit ayırın.

7.Khalki Adası

Rodos’un 6 mil batısında yer alan bu ada biraz rota dışı kaldığından pek ziyaret edilmez. Pırıl pırıl denizi, sahildeki tavernaları, gürültüsüz patırtısız huzur dolu geceleriyle ayrılması zor, alışkanlık yapan bir adadır. 
Tehlikeli sualtı ve su üstü kayalıkları nedeniyle gündüz gözüyle seyir yapılması tavsiye olunur. Emborios Limanı’na (36° 13.3’K-27° 37.3’D) sancağınızda kalan iskeleye kıçtankara bağlanabilirsiniz. 

8. Alimnia Adası

36° 15.5’ K-27° 41.5’ D
Bir başka güzel ada da Khalki’nin hemen 5 mil kuzeydoğusunda yer alan Alimnia. Kimsenin yaşamadığı bu ada İkinci Dünya Savaşı kalıntılarıyla enteresan bir mola güzergâhıdır. Güney limanı melteme daha korunaklıdır. Tehlikeli kayalıklara dikkat!
 

Kiklad Adaları

9. Kithnos Adası

Korint Kanalı’na bir günlük seyir mesafesinde olan bu adanın en güzel koyları, çarpıcı kum burnuyla küçük Loukas Adası’nı birleştiren Kolona Koyu (37° 24.9’ K-24° 22.5’ D) ve hemen kum bankının batısındaki Fikiadha’dır.
Yaz aylarında güzel manzaralı bir taverna denizcilere hizmet verir. Yerleşim bölgesi olan Merikha buraya 2 mil uzaklıktadır ancak kuvvetli meltemde soluğan yapar. Bu demir yerlerinde civarnaları dikkate alarak, sağlam demirlenmesi tavsiye olunur.

10. Levithia Adası

37° 00.1’ K-26° 28’ D
Kikladların en doğusunda yer alan bu küçük ada, her havaya kapalı doğal limanıyla birkaç gün dinlenmek için idealdir. Yürüyüş mesafesindeki bir çiftlik evinin bir köşesi ziyaretçilerine taverna olarak hizmet verir.
Bu çiftliğin sahibi Manolis’in limana döşediği sağlam tonozlara küçük bir ücret ödeyerek bağlanabilirsiniz. Üşenmeyip tepeye çıkarsanız muhteşem bir manzara ayaklar altına serilir. Fotoğraf makinenizi unutmayın!