Atlantik üstadı


McIntyre Globe 5.80 yarışında start alan dört isimden biri olan Ertan Beşkardeş, solo Atlantik geçişini 31 Aralık’ta tamamladı.

01.01.2024
 
11 Kasım 2023 tarihinde, önce Lagos'tan Lanzarote'ye, 25 Kasım’da ise buradan Antigua’ya doğru yola çıkan Beşkardeş, Atlantik'i geçerek finişe vardı. Trekka adlı 5,8 metrelik teknesiyle yarışan Beşkardeş, 3165 deniz mili süren kalifikasyon harici solo rotayı toplamda 36 gün 34 dakika ile tamamladı.
 
 
Seyir boyunca çoğunlukla rahat bir havada ilerleyen Beşkardeş, finişe doğru güçlü bir fırtınaya yakalandığını, dümeni ve manikasının zarar gördüğünü fakat gerekli önlemleri alabildiğini iletti. İnternet ile hava tahminlerine ulaşabilen yarışçı, bu defa herhangi bir fırtına uyarısı almadığını ifade etti. “Yolu, rüzgar ve akıntı belirlediği için görece kolay denebilecek bu rotada en çok bir saatlik küçük fırtınalar oluşabiliyor. Fakat bunlar hem uygulamadan hem de gökyüzünden okunabilen, öngörülebilen fırtınalar oluyor. Son yakalandığım tropik fırtına ise, aniden başlayıp 20 saat boyunca devam etti. Bu bilinmezlik psikolojik olarak çok yorucuydu.” diye konuştu.
 
 
Ağırlığı 1 ton olan Trekka’nın dengesinin de çok hassas olduğunu vurgulayan Beşkardeş, fırtına başladığında açık olan ana yelkenini toplamayı başardığını ancak ön yelkenlerini istediği konuma getiremeden teknenin içine geçmek zorunda kaldığını belirtti: “Kapalı da olsa itme gücü sağlayan öndeki üç spinnaker furler, yelken etkisi yaptı. Ama Trekka, küçük olduğu için aynı zamanda bir can salı gibi koruyucu oldu. Aldığım hasarları geçici olarak giderip yola devam ettim. Tekne güneye ilerlemişti, toplamda bir günlük kaybım oldu diyebilirim.” 
 
Globe 5.80 Transat’ı başarıyla tamamlayan yarışçı, “Bu yarışa gençler de katılmalı.” diyor. Antigua’da bakıma bıraktığı Trekka ile solo dünya turu olan 2025 Mini Globe Race’te de yer alacak olan Beşkardeş, şimdilerde mayıs ayında yapılacak iki kişilik transatlantik yarışı TwoStar’a hazırlanıyor.