Adeta bir roket


Bravo Yacht Design Group’un (BYD) projesi Fugu 29’un ana hedeflerden biri de teknenin yapısal sürekliliğini ve minimum ağırlığı sağlamak.

Bravo Yacht Design Group’un (BYD) projesi Fugu 29’un ekonomik seyir ve 60 knot'a varan performans özelliklerinin yanı sıra tasarımındaki ana hedeflerden biri de teknenin yapısal sürekliliğini ve minimum ağırlığı sağlamak. Spor RIB formunda güç ve saf adrenalinin öne çıktığı Fugu 29'un PeteStep gövdesinin önemi yüksek hızda ve büyük yükler altında ortaya çıkıyor. Projenin baş mimarı Tia Simó, "Böyle yüksek performanslı bir teknede, yapı tasarımı çok hassastır. Malzeme seçimi ve mekanik özellikler büyük önem taşıyor. Ana hedeflerimizden biri, teknenin gövde kaplamalarındaki çok sayıda basamak veya kesinti ile yapısal sürekliliği sağlamaktı. Tasarlanan yapı için istenilen mekanik özelliklerin elde edilebilmesi için üretim teknikleri de çok önemliydi” sözleri ile projeyi anlatıyor.

İsveçli PeteStep, normal V şeklindeki gövdelere nazaran daha alçak ıslak yüzey alanlarına sahip patentli hızlı bir gövde tipi. Teknenin daha sessiz, daha dengeli olmasını ve daha az çarpma etkisi yaşanmasını sağlıyor.

Fugu 29’da kıçta bir güneşlenme minderi, içeride V şeklinde bir yatak ve isteğe bağlı olarak WC yer alıyor. İçten takma azami motor seçeneği olan 8.2-litre Mercruiser V8 430 HP ile 60 knot’a ulaşabiliyor. 40 knot ile her deniz milinde 1 litre yakıt harcıyor. Gövde şekli ve hafifliği sayesinde 20 knot ile 300 deniz mili menzile ulaşabiliyor.

www.bydgroup.com