‘Denize +1 Nefes’ Büyüyerek Çoğalıyor


Deniz Yaşamını Koruma Derneği ile Anadolu Efes, 'Denize +1 Nefes' daha diyor.

 

Sosyal etkisini her geçen yıl artırabilmek hedefiyle toplumsal fayda odaklı projeler hayata geçiren Anadolu Efes, Deniz Yaşamını Koruma Derneği ortaklığında bir senedir süren ‘Denize +1 Nefes’ projesinin ilk aşamasını tamamladı. Marmara Denizi ekosisteminin önemli bir parçası olan mercan resiflerinin korunması ve yeniden hayata bağlanması için sürdürülen çalışmaların titizlikle yürütüldüğü proje kapsamında derneğin başkanı ve çalışmaların aktif yürütücüsü Volkan Narcı, bir senede gelinen aşamanın detaylarını anlattı. Projenin bu yılki fazında, geçen yıl nakledilen mercanların anlık olarak izlenmesi ve korunması için kurulan izleme istasyonunun öneminin anlatıldığı toplantıda, su altından gelen canlı veriler katılımcılarla paylaşıldı.  

Son iki yıldır Marmara Günü olarak kutlanan 8 Haziran tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, koruma altına alınan mercanların hassas alan olarak ilan edilen Tavşan Adası açıklarında gerçekleştirilen nakil işlemleri de katılımcılarla paylaşıldı. Sedef Adası’nda gerçekleştirilen toplantıda, denizlerin akciğeri olan mercan resiflerinin bölgedeki gelişiminin izlenmesi ve yeni resiflerin oluşturulma sürecinin ‘sessizce’ izlenebilmesinin önemine vurgu yapan Narcı, Akdeniz endemiğinin bu değerli canlıları için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından Akdeniz’de tehdide en açık türlerden biri olarak değerlendirilen ve proje kapsamında nakli yapılan sarı gorgon türünün, 1999 yılından beri periyodik olarak sıcaklık anomalilerine bağlı toplu ölümlere maruz kalmakta olduğu biliniyor.