Ufukta Cook Strait


Aysu Türkoğlu, Manş ve Kuzey Kanalı geçişleri sonrası Oceans 7 parkurlarından biri olan Yeni Zelanda'daki Cook Strait'i yüzerek geçmek için yola çıkıyor

11.03.2024

23 yaşındaki ultra maraton yüzücüsü Aysu Türkoğlu, zorlu Oceans 7 geçişlerinden 3.'sü için 22-27 Mart tarihleri arasında Yeni Zelanda'da olacak. Türkoğlu, 15-18 derece arasında olması beklenen su sıcaklığında yaklaşık 23 kilometrelik bir parkuru geçecek. Manş ve Kuzey Kanalı geçişlerinin ardından hazırlıkları süren yüzücünün hedefi, beş yıl içinde tüm geçişleri tamamlayarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek.

Türkoğlu, 2022 yılında 60 kilometre süren Manş Kanalı parkurunu 16 saat 28 dakikada geçen en genç Türk sporcusu olmuş, 2023 yılında ise İrlanda-İskoçya arasındaki 40 kilometrelik Kuzey Kanalı’nı 11 saat 48 dakika 19 saniyede geçerek bu başarıya imza atan 'ilk Türk kadını ve en genç Türk sporcusu' unvanını almıştı.

Aysu Türkoğlu, Cook Strait Geçişi için daha önce Kuzey Kanalı'nda destek veren ve ekipte yer alan menajeri Nesli Özel ve açık su yüzücüsü Murat Öz ile birlikte olacak. Murat Öz'ün kendisi de havanın müsait olduğu bir diğer günde Cook Strait geçişini tamamlamayı hedeflerken, ona eşlik edecek isimler ise Türkoğlu ve Özel olacak.


2024 yılında 3 geçiş
Türkoğlu, Cook Strait'in ardından haziran ayında 48 kilometrelik 22 Bridges Manathan ve eylül ayında ise 30-35 kilometre uzunluğundaki Katalina kanallarını geçmek için hazırlıklara başladığını duyurdu. Yüzücünün bu geçişleri tamamlaması halinde aynı zamanda Triple Crown unvanının da sahibi olan en genç Türk yüzücü olması bekleniyor.
 
Aysu Türkoğlu, soğuğa dayanıklılık antrenmanlarını sürdürüyor. Kendisinin de ifade ettiği gibi, "Psikolojik ve zihinsel gücünüz ne kadar yüksekse, kanal geçişinde elde edebileceğiniz performans da o kadar yüksek olur. Bu nedenle, psikolojik yeterliliğiniz fiziksel yeterliliğiniz kadar önemli."