Naviga Yayınları’nın en yenisi, kütüphanelerin en mavisinde


Edebiyatta Denizcilik, Denizcilikte Edebiyat

Denizcilik edebiyatını ya da edebiyatta denizciliği; okumak, anlamak, öğrenmek isteyip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız Naviga Yayınları olarak size yepyeni bir önerimiz var: Hikmet Temel Akarsu ile Emre Karacaoğlu tarafından hazırlanan ve 32 yazarın 66 denizcilik şaheseri hakkında kaleme aldığı incelemelerle deniz yazınsallığının temel yapıtlarını içeren Edebiyatta Denizcilik, Denizcilikte Edebiyat kitabını kütüphanenize eklemelisiniz.

Yazı: Gizem Sustam

 

 

Deniz sonsuz, sınırsız bir dünya. O yüzden bir diğer adı da derya. Orada herkese yani; balıkçısından amiraline, seyyahından âlimine, sünger avcısından armatörüne, yelkencisinden maceracısına, elit burjuvasından korsanına, avaresinden rantiyesine, kolonicisinden miçosuna, mirasyedisinden tayfasına kadar aklınıza gelebilecek her kesimden insana yer var. O yüzden insan uygarlığının ve kültürünün önemlice bir bölümü denizlerde; denizciler tarafından yaratılmıştır. Her zaman beklenmedik, hayal ötesi, varsıllaştırıcı, servet ve kudret sunan, hazineler ve yeni umutlar vaat eden bir alan olduğu için tüm sıra dışı ve cesur insanların her devirde denize ilgisi büyük olmuştur. Hatta bunların pek çoğu yaşadıklarını ölümsüzleştirmek, sonraki kuşaklara aktarmak ya da doğrudan sanatsallaştırmak adına kaleme sarılmışlardır. 

Denize dair söylenceler, efsaneler, destanlar, romanlar, öyküler, şiirler, masallar ve daha da ötesinde gerçek yaşanmışlıklar, seyahatnameler, günceler, vakayinameler tarihin her döneminde büyük bir tutku ile kaleme alınmışlar ve sıradan bir denizci değil de elit bir deniz insanı olmak isteyen tüm önemli şahsiyetler bu eserlerle yoğrularak yükselmişlerdir. 

Pekiyi biz bu nevi okumuşluğun neresindeyiz? Denize dair kültürümüz, okumuşluğumuz, dağarcığımız, kişisel külliyatımız hangi düzeyde?

Hepimizin bir denizcilik kahvesinde denize dair jargonu ya da darbımeselleri bilebilecek kadar bir söz dağarcığımız belki mevcut ama denizin görkemli anlatılarını ve edebiyatını bilmiyor; bilemiyor olmamız kendimizi bir nebze eksik hissetmemize neden oluyor mu?

Deniz kültürüne ve yazınsallığına hakim insanların yüksek kalitesine ve farklılığına öykünme içinde tanıklık edip hayran mı oluyoruz? Denizcilik edebiyatını, kitaplarını, şaheserlerini okumak, anlamak, öğrenmek istiyoruz ama nereden başlayacağımızı mı bilemiyoruz? Bu sorulara yanıtınız “Evet” ise Hikmet Temel Akarsu ile Emre Karacaoğlu tarafından hazırlanan ve 32 yazarın 66 denizcilik şaheseri hakkında kaleme aldığı incelemelerle deniz yazınsallığının temel yapıtlarını ayağınıza kadar getiren Edebiyatta Denizcilik, Denizcilikte Edebiyat kitabı tam size göre demektir. 

Romancı, öykücü, satir, oyun yazarı Hikmet Temel Akarsu ile gemi inşaat mühendisi ve eleştirmen Emre Karacaoğlu’nun, yaklaşık beş yılda derledikleri, yayınlanması için de bir o kadar süre çaba gösterdikleri denizcilik seçkisinde gerçek denizciliğe dair yazınsallığı ve büyük eserleri okumak için değerli bir kaynakla karşılaşacaksınız. Edebiyatta Denizcilik, Denizcilikte Edebiyat’ta denizciliğin hemen hemen bütün başyapıtları Türk edebiyatının ve denizciliğinin önemli isimleri tarafından incelenerek bu kültüre dair okunmazsa olmaz kolektif bir kitap yaratıldı. Umuyoruz ki; bu kitabı okuyanlar yıldızsız bir gecede denizin ortasında bir başlarına kalmışçasına karanlıklar içindeyken kutup yıldızını görmüş ve yönlerini bulmuş gibi hissedecekler. 

Ernest Hemingway’den, Joseph Conrad’a, Shakespeare’den Herman Melville’e, Jules Verne’den Daniel Defoe’ya, Halikarnas Balıkçısı’ndan Yaman Koray’a ve daha nice nicelerine dair yaşanmışlıklara, deneyimlere, zenginliklere erişmek, denizcilik edebiyatına haiz olarak denizi/denizciliği elit ve derinlikli bir ruhsallıkla sevebilmek için bu kitabı kılavuz edinmenin son derecede faydalı olacağını düşünüyoruz. 

Naviga Yayınları Deniz Kitapları serisinin 34. kitabı olan Edebiyatta Denizcilik, Denizcilikte Edebiyat 360 sayfadan oluşuyor. 

Deniz Kütüphanesi dolup taşıyor

Bugünlerde yeni kitaplarla dolan Deniz Kütüphanesi, denizci okurlardan yoğun ilgi görüyor. Naviga Yayınları Deniz Kitapları Serisi’nden iki eser: Denizden Gelen Kadın ile Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi ikinci baskılarını yaptı. Amatör denizcilikte olduğu kadar yazarlıkta da duayen isimlerden olan Turgay Noyan, Denizden Gelen Kadın’da akıcı anlatımıyla denizin derinliklerinden gelen birbirinden maceralı ve eğlenceli serüvenlere sizi de ortak ediyor. Mesleki yaşamının büyük bir bölümünü acil servis doktoru olarak geçirmiş ve bu sırada binlerce olayla karşılaşmış Dr. Özgür Tezcan’ın, denizci tecrübesinin ve doktorluk mesleğinin ışığında kaleme aldığı Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi, en güncel hali olan ikinci baskısı ile raflarda yerini aldı. Seyir güvenliği için oldukça önemli bir eser olarak Türk denizcilik literatürüne kazandırılan kitapta, denizde karşılaşılabilecek sağlık sorunları ile nasıl baş edilebileceğine dair hayat kurtarıcı bilgiler sade ve akıcı bir dille anlatılıyor. Yeni kitaplardan bir diğeri ise; Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün (TAYK) çıkardığı Açık Denizlerde 50 Yıl oldu. Kurulduğu günden bu yana birçok başarıya imza atan kulübün geçmişten günümüze aktardığı birikimini anlatan kitap, önemli bir kaynak. Bu değerli yeni kitabın yanı sıra, Sadun Boro’nun kaleme aldığı Kısmet’in Dümen Suyunda ve Bir Hayalin Peşinde de Epona Yayınları’ndan çıkan yeni baskılarıyla Deniz Kütüphanesi’nde en çok ilgi görenler arasına girdi. Tüm bu kitaplara Deniz Kütüphanesi mağazasından (Yelken Kulübü Tesisleri, Fener Kalamış Cad. Gamze Sk. No:2 Kalamış, Kadıköy/İstanbul) ya da http://www.denizkutuphanesi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.