Popüler Konular : Tolga Pamir, Transat... | Tolga Pamir'den habe... | Kasım Navigasyon... | Abu Dhabi’de derece... |
Karadeniz’de binlerce yunus öldü
Naviga
24.08.2016
A | a
Karadeniz’de binlerce yunus öldü

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), Batı Karadeniz'in Türkiye ve Bulgaristan kıyılarında iki aydır görülen olağa ndışı toplu yunus ölümleri hakkında bir açıklama yayınladı. Periyodik olarak taranan kumsallarda temmuz ayında sadece 22 kilometre içerisinde neredeyse tamamı mutur türü olan 180 ölü yunus bulunduğu, bunların neredeyse tamamının yeni doğan olduğu belirtildi.
TÜDAV Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Arda Tonay konuşmasında "Hiç bu seneki kadar ölü yunus bulmadık. Her yıl bu zamanlarda kalkan avcılığında anne yunusların tesadüfi ağa yakalanarak ölmesinden dolayı, yenid oğan yavrular açlıktan ölerek karaya vururdu. Bulduğumuz bireylerin sayısı 20-30’u geçmezdi. Ama bu sene bambaşka bir durum var; 1.000 ila 1.500 yunusun öldüğünü tahmin ediyoruz. Bulduğumuz ölü yunusların yüzde 90’ının yavru olduğunu düşünürsek, neredeyse bir mutur jenerasyonunu kaybettiğimizi söyleyebiliriz. Bulgaristan’da da yunus ölüm oranları çok yüksek olduğundan, oradaki meslektaşlarımızla da iletişim halindeyiz.” dedi.
TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk de “Yeni Avrupa Birliği Projemiz ‘Gözüm Sende Karadeniz-Black Sea Watch www.blackseawatch.org burada kilit bir rol oynayabilir. Bulgar meslektaşlarımızla geliştirdiğimiz web sitesi ve telefon uygulaması sayesinde gördüğünüz tüm deniz canlılarını ve ölü yunusları anında bize bildirebilirsiniz” diyerek ihbarların önemini vurguladı.
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

06 Kasım Kuş Geçimi

07 Kasım Kasım Fırtınası

12 Kasım Lodos

16 Kasım Koç Katımı (3 gün)

23 Kasım Güney Rüzgarları

28 Kasım Ülker Dönümü
 

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri