Popüler Konular : Ocak sayısı bayilerd... | Kış koruması... |
Varlık Barışı karada kaldı!
Naviga
9.08.2016
A | a
Varlık Barışı karada kaldı!

Amatör denizcilerin sabırsızlıkla beklediği Türklere ait yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçmesi Varlık Barışından çıkarıldı. Hükümet, CHP’nin “Yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçmesi, Türkiye’yi kara para cenneti yapar” itirazını ciddiye aldı.
Varlık Barışı denilen kanuna göre yurt dışından Türkiye’ye altın, döviz menkul kıymet gibi her şeyi sorgusuz, sualsiz ve en önemlisi vergisiz olarak getirebileceksiniz. Bu yasa kapsamında, Türklere ait yabancı bayraklı teknelerin de Türk bayrağına geçmesi için fırsat tanınmıştı. Bakanlar Kurulu tasarısı olarak meclise sunulan yasanın ilgili maddesi şöyle idi:
Bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması…
Madde 7 (1): Yurt dışında bulunan, para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile bu kanunun yayımı itibarıyla sahip olunan her türlü gemi, yat ve diğer su araçlarını, bu maddedeki hükümler çerçevesinde 31/12/2016 tarihine kadar Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilirler.
Maddenin diğer fıkralarına göre de;
Kişi ve kurumlar, getirdikleri para ve varlıkları, işletmelerine aktarabilirler, borçlarının ödeyebilirler, kredilerini kapatabilirler, kanuni defterlerine kaydedebilirler. Türkiye’ye getirilen varlıklar, ivazsız intikal olarak değerlendirilemez, veraset ve intikal vergisine konu edilemez. Bu madde kapsamında, Türkiye’ye getirilerek ilgili sicile veya kütüğe kaydedilen her türlü gemi, yat ve diğer su araçlarının Türkiye’ye getirilme ve kayıt işlemleri nedeniyle ithalde alınan vergiler dahil, herhangi bir vergi, resim harç veya diğer mali yükümlülükler ile bunlara ilişkin cezalar alınmaz.
Kanun mecliste kabul edildiğinde yabancı bayraklı tekneler için tanınan olanakların tasarıdan çıkartıldığı görüldü.
 
 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

02 Ocak Fırtına (3 gün)

05 Ocak Zemheri

14 Ocak Karakancalos (3 gün)

17 Ocak Fırtına

24 Ocak Fırtına

27 Ocak Kışın Şiddeti

28 Ocak Ayandon

29 Ocak St. Anthony

30 Ocak Zemheri Sonu

31 Ocak Balık Fırtınası

TAKVİM
26
OCAK
EAYK-Çeşme Marina 2019 Kış Trofesi I. Ayak
Yer:
Tarih:26 Ocak-27 Ocak
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri