Popüler Konular : Bavaria C50- Tarz İk... | Yaz sıcağında serinl... | Karadeniz Şampiyonas... | Dünya Varmış I ve II... | Beneteau Sailing Fes... | Dünya Ralli Şampiyon... |
Çevreci işadamının teknesi mercan resifini parçaladı
Naviga
1.02.2016
A | a
Çevreci işadamının teknesi mercan resifini parçaladı

Microsoft’un kurucularından ve çevreciliğiyle bilinen işadamı Paul Allen’ın 90 metrelik süperyatı Tatoosh, Cayman Adaları’nda attığı demirin dibi taramasıyla yaklaşık 1.300 metrekarelik mercan resifinin paramparça olmasına yol açtı. Allen’ın şirketi tarafından yapılan açıklamada, 14 Ocak’ta gerçekleşen olay sırasında işadamının teknede bulunmadığı ve mürettebatın zararın boyutlarını belirlemek için yapılan çalışmalara yardımcı olduğu belirtildi. Özellikle denizlerin korunması ve aşırı balık avcılığının önlenmesi konusunda çalışan derneklere bağışlarda bulunduğu bilinen Allen’ın teknesinin böyle bir çevre felaketine yol açması ‘utanç verici’ olarak nitelendirildi.
 
Deniz canlıları için çok özel bir yaşam alanı olan Mercan resifleri tüm okyanusların sadece % 2.25’ini oluşturuyor ve bunun % 10’u zaten bugüne kadar insanlar tarafından yok edilmiş durumda. Tüm deniz yaşamının çeyreğine ve iki milyondan fazla türe ev sahipliği yapan bir mercan resifinin kendini yenilemesi ortalama 35 yıl sürüyor. 
 
           
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

02 Temmuz Yaprak Fırtınası

05 Temmuz Fırtına (2 gün)

11 Temmuz Çark Dönümü

16 Temmuz Fırtına (2 gün)

22 Temmuz Kara Erik

25 Temmuz Fırtına (3 gün)

30 Temmuz Fırtına

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri