Popüler Konular : En mavi festival ‘Cu... | Eylül navigasyon... | 'Cup'ışalım mı? Deni... | En yaşlı devrialemci... |
Seyir teknikleri-Fatih Muslu
admin
A | a
Seyir teknikleri-Fatih Muslu  

Seyir teknikleri-Fatih Muslu


Emek Marin'in yat satış departmanı kurucularından olan Fatih Muslu, 11 yıldır denizlerde. Özellikle açık deniz türü yelkenli ve katamaranlar konusunda uzman.
 

Sert lodoslu havalarda pek kimse denize çıkmak istemiyor gördüğüm kadarıyla. Ben ise çıkmak için can atıyorum ancak nispeten yeni bir denizci olduğumdan biraz da çekiniyorum. Sizce sert lodosta denize çıkmamak mı gerek? Çıkabilirsem de nelere dikkat etmem gerek? (Temmuz'15)

Burak Sezgin

Lodos sert eserken denize çıkılmaz görüşü en çok amatör ve küçük ölçekli balıkçılarımız arasında yaygındır. “Lodos sert estiğinde denizi alt üst eder, arkasından yağış getirir, balığa çıkılmaz” denir. Bu söylenti özellikle İstanbul’da pek yaygındır. Bu görüş aslında rüzgârın sertliğinden çok bizim ülkemizin coğrafi konumu ile ilgilidir. Karadeniz Bölgesi ve Marmara’nın güneyi haricinde, batı ve güney bölgelerimizde lodos estiği zaman, rüzgâr denizden karaya doğru esiyor demektir. Rüzgârın denizden karaya esmesi denizleri kabartarak, büyük dalgaların kıyıya vurması anlamına gelir. Eğer İstanbul’da yelken yapıyorsanız, örneğin Fenerbahçe’den çıktığınızda sert poyraz rüzgârında elverişli yelken şartları olabilecekken, aynı sertlikte lodos rüzgârı çok daha büyük denizler kaldıracaktır. Dolayısıyla denize çıkıp çıkmama kararınızı verirken sadece rüzgâr yönüne göre değil bulunduğunuz konuma, rüzgârın şiddetine, teknenizin kabiliyetlerine göre karar vermeniz gerekir. Mutlaka lodos eserken denize çıkmak istiyorsanız, bunu nispeten daha düşük rüzgâr kuvvetlerinde deneyimlemenizi tavsiye ederim.


Dümen arızası
Ben yeni bir denizciyim. Dilek Ergül'ün açık denizdeyken teknesinin dümen hakimiyetini kaybetmesi ve teknesini terk etmek zorunda kalması benim de biraz gözümü korkuttu açıkçası. Özellikle de bu yaz Yunan Adaları'na gitmeyi düşünürken. Açık denizdeyken teknemin dümen tutmaması halinde hangi adımları izlemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Nazmi Kıratlı
 
Fatih Muslu cevaplıyor: Öncelikle teknenizin dümen sisteminizi tanımanız gerekir. Dümen sisteminiz mekanik veya hidrolik ise muhtemelen teknenizde bir de acil durum yekesi bulunuyordur. Acil durum yekesinin nasıl monte edildiğini ve kullanıldığını biliyor olmanız gerekir. Ayrıca yine dümen sisteminizin yapısına göre bazı yedek parçaları (dümen teli, dümen hidroliği gibi) bulundurmak size denizde tamir imkanı verebilir. Eğer çarpma veya başka bir sebeple dümen palanızı kaybederseniz, uygulanabilecek bazı teknikler vardır ama bunların birçoğunun başarısı kesin değildir veya tekneden tekneye değişebilir. Bunların en bilinenleri dolap kapakları veya farş tahtalarından geçici bir yeke yapmaktır. Bir diğeri de teknenin arkasından uzun bir halat sarkıtarak, son kısmında çiftlendirip üçgen haline getirerek iskele ve sancak koç boynuzlarına almaktır. İskele ve sancak kısa halatlarını kasıp boşlayarak tekneye teorik olarak yön vermek mümkündür. Bu tür yöntemler tekneden tekneye değişiklik göstereceği için acil durum başınıza gelmeden deneyimlemekte fayda vardır.
Ayrıca tekneyi her karaya alışınızda dümen sistemini kontrol ettirip bakımlarını yaptırmak da ihmal edilmemelidir. Yunan Adaları’na yapacağınız seyahatlerde dümensiz kalmanız durumunda yardım istemeniz ve sizi en yakın adaya kadar çekecek birilerine ulaşmanız ihtimali yüksektir. Ancak okyanus geçişi planlıyorsanız alternatif yöntemler geliştirmek önemlidir. Dilerseniz yedek dümen sistemi tasarlayan firmaların ürünlerini de inceleyerek yedek bir dümen sistemi de oluşturabilirsiniz.
 
 
 
           
SİZ DE SORUN
 İsim
 Telefon
 E-mail
  Soru
 
 
SİTEDE ARA
               
Naviga Yayınları
 
 
 
HAVA DURUMU
 
 
 
 
 
FIRTINA TAKVİMİ

01 Ağustos Fırtına

05 Ağustos Fırtına (3 gün)

12 Ağustos Fırtına

14 Ağustos Fırtına (3 gün)

19 Ağustos Leyleklerin Dönüşü

22 Ağustos Çaylak

31 Ağustos Mircan

 

TAKVİM
 
 
NAVİGA ÜYELİK
okuyucu@navigamagazin.com Adres: Kalamış Fener Cad. İskele Sok. (Gamze Sok.) No: 2 Kalamış 34025 Kadıköy-İ
NAVİGA E-BÜLTEN
 
Tasarım & Kodlama: Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri